avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum se poate inchide o firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum se poate inchide o firma

Buna ziua,
Pentru a inchide o firma, daca nu am inteles gresit, pasii care trebuie facuti sunt disolvare, lichidare si radiere. Lichidarea, am inteles ca daca nu exista controversii intre asociati pentru asi imparti activul, nu e nevoie de lichidator. Daca nu am inteles gresit.....
V-as fii foarte recunoscatoare daca ati putea sa ma indrumati un pic : mama mea are o firma, un magazin de haine, deschisa acum vreo 4 ani. A avut activitate doar citeva zile dar s-au presentat bilanturi si toate cele necesare, periodic, pina acuma. Activul care il are, stocul de haine, mama il are acasa in cutii, nu se vind. Nu are un local, nu are nimic altceva. Vrem sa o inchidem dar mi-au zis ca am nevoie de un lichidator care zice ca ma costa vreo 600 de euros. Nu dispunem de suma asta, de aceea vrem sa o inchidem noi singure, daca e posibil. V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati putea zice unde trebuie sa ma duc ca sa fac disolvarea, lichidarea si radierea. Am citit ca e necesar un anunt in MO, cum se pune? trebuie sa il pun eu? Ce taxe sint necesare? Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: julijuli , utilizator 20:39, 10 August 2009
Se poate face si fara numire lichidator. Trebuie sa va adresati Oficiului Registrului Comertului din localitatea d-voastra. Actele necesare si pasii ce trebuie parcursi le aveti pe www.onrc.ro
Mai bine lasati ca ORC-ul sa o dizolve prin nedepunerea bilanturilor la ORC, daca este cazul.
Oricum trebuie sa va adresati la ORC pentru a vedea care sunt taxele etc.
julijuli a scris:

Buna ziua,
Pentru a inchide o firma, daca nu am inteles gresit, pasii care trebuie facuti sunt disolvare, lichidare si radiere. Lichidarea, am inteles ca daca nu exista controversii intre asociati pentru asi imparti activul, nu e nevoie de lichidator. Daca nu am inteles gresit.....
V-as fii foarte recunoscatoare daca ati putea sa ma indrumati un pic : mama mea are o firma, un magazin de haine, deschisa acum vreo 4 ani. A avut activitate doar citeva zile dar s-au presentat bilanturi si toate cele necesare, periodic, pina acuma. Activul care il are, stocul de haine, mama il are acasa in cutii, nu se vind. Nu are un local, nu are nimic altceva. Vrem sa o inchidem dar mi-au zis ca am nevoie de un lichidator care zice ca ma costa vreo 600 de euros. Nu dispunem de suma asta, de aceea vrem sa o inchidem noi singure, daca e posibil. V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati putea zice unde trebuie sa ma duc ca sa fac disolvarea, lichidarea si radierea. Am citit ca e necesar un anunt in MO, cum se pune? trebuie sa il pun eu? Ce taxe sint necesare? Multumesc mult.


Nu este obligatoriu sa apelati la un lichidator .Va trebuie hotararea AGA prin care decideti sa lichidati societatea.
Mai multe informatii despre taxe le gasiti pe siteul
[ link extern ]
Mult suuces,
Din cate am inteles bilanturile au fost depuse deja iar daca nu le-ar depune de acum inainte, ar putea trece si cativa ani pana ONRC-ul ar incepe procedura de dizolvare de drept. Prin urmare , nu cred ca este solutia cea mai buna in acest caz.
Ce este hotararea AGA?
Problema este ca, mama a mers de trei ori in trei zile la Oficina Registrului Comertului din Targoviste si doamna care e la birou nici nu vrea sa o asculte, zice ca ii trebuie un lichidator si sa sune unul pe care dansa il recomanda. Nu vrea nici sa o asculte si in plus, sant foarte respingatoare, trateaza persoanele fara nici un pic de respect. Nu inteleg de ce burocratia functioneaza asa in Romania....

Alte discuții în legătură

Inchidere societate nelunelu68 nelunelu68 am o societate comerciala infiintata in ianuarie 2011 si nu am avut nici o activitate daca as dori sa o inchid ce demersuri trebuie sa fac (vezi toată discuția)
Procedura de dizolvare - lichidare societate cu asociat unic marian_p marian_p Salutare tururor, Va rog, daca se poate sa lamuriti pe cat este posibil urmatoarele aspecte ivite intr-o societate SRL cu asociat unic. Societatea a fost ... (vezi toată discuția)
Exista posibilitatea inchiderii automate a unui s.r.l. prin lipsa de activitate? odoina2 odoina2 In noiembrie 2003 am infiintat o firma care a functionat efectiv pana in 2008, iar de la apariatia impozitului forfetar n-am mai facut absolut nimic pe firma. ... (vezi toată discuția)