Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Restante salariale - Nerespectarea Sentintelor Civile ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Restante salariale - Nerespectarea Sentintelor Civile de catre unitatile de invatamant

Buna seara,

am si eu o intrebare daca sunteti amabili cu un sfat/lamurire daca se poate...
Lucrez in invatamant si fiind reprezentati de sindicat am actionat in judecata pt primirea unor drepturi salariale, perioada pentru acordarea diferentelor salariale a fost 01.10.2008- 13.05.2011, drepturi salariale castigate in instanta de sindicat, la unitatea de invatamant unde am fost titulara s-au calculat si platit diferentele salariale pentru toata aceasta perioada prin aplicarea a doua sentinte civile: prima ce face referire la calculul drepturilor banesti din perioada 01.10.2008 -31.12.2009 si a doua in completarea primei pentru perioada 01.01.2010 - 13.05.2011, numai ca in cazul meu cu toate ca ma regasesc in ambele sentinte civile secretara si directorul unitatii refuza sa aplice si a doua sentinta civila si sa efectueze calculul si pentru perioada ramasa ian 2010 - mai 2011......
cu toate ca am adus la cunostinta scolii si a doua sentinta civila acestea refuza, invocand ca au aplicat-o pe prima pt 2008 - 2009 si legat de a doua sentinta nici nu-mi raspund .....
Mentionez ca respectiva sentinta civila a fost sau trebuia aplica inca din 2012 de cand au inceput sa se plateasca drepturile banesti in procente stabilite de guvern din insumarea restantelor banesti prin aplicarea ambelor sentinte civile executorii.
Ma puteti sfatui ce este de facut intr-o astfel de situatie ?
Am instiinta si Inspectoratul dar acestia spun ca este de competenta scolii sa puna in aplicare sentintente civile executorii legate de drepturile banesti.

Ambele sentinte civile au fost aplicate in respectiva unitatea de invatamant, numai in cazul meu ceea de-a doua sentinta nu s-a mai aplicat si prin urmare nu am mai primit nici drepturile banesti ce decurgeau din aplicarea acesteia ...
Am sesizat Ministerul Educatiei, acestia mi-au raspuns ca este de competenta Inspectoratului Scolar, iar ISJ ca este de competenta unitatii de invatamant, iar unitatea de invatamant cu toate ca i-am adresat o cerere si i-am depus sentinta civila pentru calculul dif. banesti din perioada 01.01.2009 - 13.05.2011, acestia mi-au raspuns ca ei au aplicat-o pe prima cea care se referea la calculul perioadei 01.10.2008 - 31.12.2009 si nu fac nici o referire in raspuns la sentinta civila pe care eu i-am rugat sa o aplice ....(continuarea perioadei 01.01.2009 - 13.05.2011) ....eu intreb una ei raspund altceva....

chiar nu stiu unde sa mai ma adresez...
As aprecia mult un sfat, o lamurire, orice informatie este binevenita....
Momentan sunt titular la alta scoala si practic pensionara din toamana....
Dar in perioada prevazuta de sentintele civile am fost titular la respectiva unitate de invatamant si de asemenea ma regasesc in ambele sentinte civile executorii....numai ca pe a doua nu vor sa o aplice si evita sa rapunda de ce !? cu toate ca din punct de vedere formal au dat un raspuns....

Va multumesc,
simona50, utilizator