avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deplasare :Cheltuieli cu cazarea
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deplasare :Cheltuieli cu cazarea

Hotărârea Guvernului nr. 1.860/2006 privind drepturile şi obligaţiile personalului autorităţilor şi instituţiilor publice pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, prevede ca pentru cazarea fara documente justificative salariatul poate deconta suma de 45 lei (actualizata 2015).
Intrebare : Salariatii societatilor private pot beneficia de aceasta prevedere ?
(pentru diurna lucrurile sunt precizate)

Cel mai recent răspuns: soficu cristina , utilizator 08:17, 27 Februarie 2015
la privat se inmulteste cu 2.5 inainte era 13*2.5 acum nu stiu exact cat e pt bugetari dar inmultiti cu 2.5 .eu auzisem de 17 lei pt institutiile publice dar nu sant sigura .
diurna e pt masa .
adrianabresug a scris:

la privat se inmulteste cu 2.5 inainte era 13*2.5 acum nu stiu exact cat e pt bugetari dar inmultiti cu 2.5 .eu auzisem de 17 lei pt institutiile publice dar nu sant sigura .
diurna e pt masa .


Nu am facut precizarea ca intrebarea se refera strict la cheltuielile cu cazarea pentru care nu sunt prezentate documente justificative.
da, se aplica tuturor categoriilor de societati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diurna in mediul privat CosteaSonia CosteaSonia Unde as putea gasi legea care se refera la diurna in mediul privat? (vezi toată discuția)
Diurna minima? oanita28 oanita28 Buna, As dori sa stiu care este diurna minima pe care un salariat al unei companii private o poate primi pt deplasari in tara. Multumesc! (vezi toată discuția)
Og 714/2018 Romeo Leahu Romeo Leahu OG. 714 / 2018 .se aplica doar bugetarilor sau si angajatilor de la privat .societati comerciale ? Am intrebat la mai multi contabili.si se pare ca nu sunt ... (vezi toată discuția)