Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... OG 714/2018
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

OG 714/2018

OG. 714 / 2018 .se aplica doar bugetarilor sau si angajatilor de la privat .societati comerciale ?

Am intrebat la mai multi contabili.si se pare ca nu sunt siguri .dar stiu societati care de la 1 ianuarie .dau 50 lei diurnă si 230 lei cazare .fara acte justificative .,
Bineinteles in conditiile delegației sau a detașare
HG 714/2018 – Indemnizaţia de deplasare/detașare, alocația de cazare
Romeo Leahu, utilizator
Trebuie ordin deplasare. Altfel cum demonstrati ca e in interesul serviciului deplasarea?

Ordin 2634/2015:

ORDIN DE DEPLASARE
(DELEGAŢIE - Cod 14-5-4)

Ordinul de deplasare (delegaţie) serveşte ca:
- dispoziţie către persoana delegată să efectueze deplasarea pe teritoriul ţării;
- document pentru decontarea cheltuielilor efectuate;
- document pentru stabilirea diferenţelor de primit sau de restituit de titularul de avans;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate.
Ordinul de deplasare (delegaţie) se întocmeşte pentru fiecare deplasare, de către persoana care urmează a efectua deplasarea, precum şi pentru justificarea avansurilor acordate în vederea procurării de valori materiale cu plata în numerar. În cazul în care la decontarea avansului suma cheltuielilor efectuate este mai mare decât avansul primit, pentru diferenţa de primit de către titularul de avans se întocmeşte Dispoziţie de plată către casierie (cod 14-4-4).
În cazul în care, la decontare, sumele privind cheltuielile efective sunt mai mici decât avansul primit, diferenţa de restituit de către titularul de avans se depune la casierie pe bază de Dispoziţie de încasare către casierie (cod 14-4-4).

Cod fiscal:

(2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică și următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:
k) indemnizațiile și orice alte sume de aceeași natură, altele decât cele acordate pentru acoperirea cheltuielilor de transport și cazare, primite de salariați, potrivit legii, pe perioada delegării/detașării, după caz, în altă localitate, în țară și în străinătate, în interesul serviciului, pentru partea care depășește plafonul neimpozabil stabilit astfel:

(i) în țară, 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizație, prin hotărâre a Guvernului pentru personalul autorităților și instituțiilor publice;

Ioan Petru Butariu a scris:

Trebuie ordin deplasare. Altfel cum demonstrati ca e in interesul serviciului deplasarea?

Ordin 2634/2015:

ORDIN DE DEPLASARE
(DELEGAŢIE - Cod 14-5-4)

Ordinul de deplasare (delegaţie) serveşte ca:
- dispoziţie către persoana delegată să efectueze deplasarea pe teritoriul ţării;
- document pentru decontarea cheltuielilor efectuate;
- document pentru stabilirea diferenţelor de primit sau de restituit de titularul de avans;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate.
Ordinul de deplasare (delegaţie) se întocmeşte pentru fiecare deplasare, de către persoana care urmează a efectua deplasarea, precum şi pentru justificarea avansurilor acordate în vederea procurării de valori materiale cu plata în numerar. În cazul în care la decontarea avansului suma cheltuielilor efectuate este mai mare decât avansul primit, pentru diferenţa de primit de către titularul de avans se întocmeşte Dispoziţie de plată către casierie (cod 14-4-4).
În cazul în care, la decontare, sumele privind cheltuielile efective sunt mai mici decât avansul primit, diferenţa de restituit de către titularul de avans se depune la casierie pe bază de Dispoziţie de încasare către casierie (cod 14-4-4).

Cod fiscal:

(2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică și următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:
k) indemnizațiile și orice alte sume de aceeași natură, altele decât cele acordate pentru acoperirea cheltuielilor de transport și cazare, primite de salariați, potrivit legii, pe perioada delegării/detașării, după caz, în altă localitate, în țară și în străinătate, în interesul serviciului, pentru partea care depășește plafonul neimpozabil stabilit astfel:

(i) în țară, 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizație, prin hotărâre a Guvernului pentru personalul autorităților și instituțiilor publice;

Multumesc mult .da sigur ca e nevoie de delegatie .eu voiam sa stiu strict pe suma conform OG714 /2018.
Sumele sau modificat , si întrebam daca se aplica si la SRL pt.ca nu vad scris .
Multumesc frumos !
In sectorul privat nu exista "limita" la cazare, iar indemnizatia de deplasare este 2,5 ori nivelul legal stabilit pt. personalul autorităților și instituțiilor publice:

(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
h) indemnizațiile și orice alte sume de aceeași natură, primite de salariați, potrivit legii, pe perioada delegării/detașării, după caz, în altă localitate, în țară și în străinătate, în interesul serviciului, în limita plafonului neimpozabil stabilit la alin. (2) lit. k), precum și cele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport și cazare;
Ioan Petru Butariu, Contabil