avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Convocare cercetare preliminara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Convocare cercetare preliminara

Angajatul în cauză va fi convocat în scris de comisia numită de angajator să realizeze cercetarea, cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte, precizându-se obiectul, data, ora si locul întrevederii.

Intrebare: daca in data de 02.03.2015 angajatul semneaza de primire convocarea, care este data cand expira cele 5 zile? in 6.03,09.03 sau 10.03.2015?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:06, 2 Martie 2015
Data expirarii celor 5 zile lucratoare este 10.03.2015 - data in care poate fi stabilita sedinta comisiei de disciplinara.
DECI 5 ZILE (EXCLUSIV DATA PRIMIRII SI DATA CERCETARII!)
SI DACA ESTE STABILITA PE 6.03.2015 POT ATACA IN INSTANTA CA FIIND ILEGALA, SI SA AM CASTIG DE CAUZA?
MULTUMESC ANTICIPAT
Intr-adevar, in calculul termenului nu va intra prima zi si ultima zi a termenului, conform art.2553 C.civ.

Puteti contesta in instanta, insa nu va putem spune exact daca castigati sau pierdeti.

Termenul mentionat de dvs (5 zile lucratoare) unde este prevazut ?
In decizia de convocare si in codul muncii!
Codul Muncii nu prevede niciun astfel de termen.

Alte discuții în legătură

Cercetare disciplinara deathkiss deathkiss Buna ziua. Am si eu o intrebare referitoare la convocarea disciplinara. Care este termenul minim al unei convocari disciplinare?Este cumva 5 zile lucratoare ... (vezi toată discuția)
Termenul de chemare la cercetare disciplinara prealabila ???? MARCEL MOLNAR MARCEL MOLNAR buna ziua am primit o scrisoare de la personal sa ma prezint pentru cercetare disciplinara prealabila dar termenul de la data primirii adresei si data ... (vezi toată discuția)
Baut la serviciu mirusaby mirusaby Un angajat a venit a doua oara baut la serviciu. Nu vrea sa sufle in etilotest sau in fiola ....colegii l-au vazut , iar in reg .Intern si in CCM scrie ca se ... (vezi toată discuția)