Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Convocare cercetare preliminara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Convocare cercetare preliminara

Angajatul în cauză va fi convocat în scris de comisia numită de angajator să realizeze cercetarea, cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte, precizându-se obiectul, data, ora si locul întrevederii.

Intrebare: daca in data de 02.03.2015 angajatul semneaza de primire convocarea, care este data cand expira cele 5 zile? in 6.03,09.03 sau 10.03.2015?
Multumesc
Data expirarii celor 5 zile lucratoare este 10.03.2015 - data in care poate fi stabilita sedinta comisiei de disciplinara.
DECI 5 ZILE (EXCLUSIV DATA PRIMIRII SI DATA CERCETARII!)
SI DACA ESTE STABILITA PE 6.03.2015 POT ATACA IN INSTANTA CA FIIND ILEGALA, SI SA AM CASTIG DE CAUZA?
MULTUMESC ANTICIPAT
Intr-adevar, in calculul termenului nu va intra prima zi si ultima zi a termenului, conform art.2553 C.civ.

Puteti contesta in instanta, insa nu va putem spune exact daca castigati sau pierdeti.

Termenul mentionat de dvs (5 zile lucratoare) unde este prevazut ?
In decizia de convocare si in codul muncii!
Codul Muncii nu prevede niciun astfel de termen.