Forum Discuţii juridice Executare silită actualizare suma titlu de plata ANRP - hotarare jud
Discuție deschisă în Executare silită

actualizare suma titlu de plata ANRP - hotarare jud

Buna ziua!
Sunt intr-o speta mai aparte la care n-am gasit rezolvare in alte forumuri/surse.
Am la dispozitie urmatoarele acte:
-hotarare definitiva din anul 2007 (legea 10/2001) in care se stabileste dreptul meu la suma de 200.000 de RON
-decizie de despagubire emisa de ANRP in anul 2008 prin care se stabileste despagubirea cu aceeasi suma
-in martie 2014 am primit titlul de plata pentru transa I din cele 5 pentru aceeasi suma
-in martie 2015 am primit titlul de plata al II-lea.
In acest zile doresc sa solicit actualizarea sumei cu indicele de creştere a preţurilor de consum.
Intrebarile mele sunt:
1. Se mai poate cere la aceasta data actualizarea de la hot pana la plata efectiva
avand in vedere ca in legea 165/2013 si in Ordinul MFP 1857/2013 - aprobarea Procedurii de plata a sumelor nu se fac referiri la actualizarea sumelor dobandite prin hotarari jud irevocabile.?
Va multumesc!
cum recomandati ? sa cer actualizarea la suma totala adica 200.000RON sau actualizarea la primele doua transe (cate 40.000ron). sau ce alta idee aveti?