avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită actualizare suma titlu de plata ANRP - hotarare jud
Discuție deschisă în Executare silită

actualizare suma titlu de plata ANRP - hotarare jud

Buna ziua!
Sunt intr-o speta mai aparte la care n-am gasit rezolvare in alte forumuri/surse.
Am la dispozitie urmatoarele acte:
-hotarare definitiva din anul 2007 (legea 10/2001) in care se stabileste dreptul meu la suma de 200.000 de RON
-decizie de despagubire emisa de ANRP in anul 2008 prin care se stabileste despagubirea cu aceeasi suma
-in martie 2014 am primit titlul de plata pentru transa I din cele 5 pentru aceeasi suma
-in martie 2015 am primit titlul de plata al II-lea.
In acest zile doresc sa solicit actualizarea sumei cu indicele de creştere a preţurilor de consum.
Intrebarile mele sunt:
1. Se mai poate cere la aceasta data actualizarea de la hot pana la plata efectiva
avand in vedere ca in legea 165/2013 si in Ordinul MFP 1857/2013 - aprobarea Procedurii de plata a sumelor nu se fac referiri la actualizarea sumelor dobandite prin hotarari jud irevocabile.?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: mereswine , utilizator 22:02, 8 Martie 2015
cum recomandati ? sa cer actualizarea la suma totala adica 200.000RON sau actualizarea la primele doua transe (cate 40.000ron). sau ce alta idee aveti?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare dosar legea 290 / 2003 chirila12 chirila12 Buna ziua, am primit saptamana asta prima transa de bani de la ANRP pentru un dosar legea 290 depus la ei din august 2007, si spre surprinderea mea suma era ... (vezi toată discuția)
Despagubiri anrp legea 10/2001 IonDanielIon IonDanielIon Buna ziua! In anul 2010 am obtinut in instanta modificarea unei dispozitii a primarului prin care s-a dispus ca despagubirea sa fie pentru tot imobilul care ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 290/2003 - vreau sa dau anrp in judecata tumy tumy Am o hotarire pe legea 290/2003. In martie 2012 trebuia sa primesc prima transa de 40% din despagubire. Nu am primit acesti bani si intentionam sa dau anrp in ... (vezi toată discuția)