avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Completare D101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Completare D101

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in problema urmatoare privind reevaluarea si completarea D101

In anul 2011 cand am facut reevaluarea cladirii diferenta din reevaluare a fost negativa si am trecut-o atunci la chletuieli nedeductibile in D101

in anii 2012.2013.si 2014 la fiecare termen de plata a impozitului pe profit am tinut cont de amortizarea fiscala (cea aferenta costului de achizitie 24700 lei) si amortizarea contabila cea rezultata in urma reevaluarii.
La 31.12.2014 s-a efectuat o noua reevaluare .Diferenta din reevaluare a fost pozitiva (valoarea contabila neta fiind mai mica decat valoarea reevaluata) in acesta sens la 31.12.2014 inregistrand venit pe care la completarea D101 il voi considera neimpozabil avand in vedere ca in 2011 cheltuiala a fost nedeductibila.
Problema mea este ca acum la completarea declaratiei 101 va trebui sa completez in D101 la rd.14 amortizare fiscala(24700 lei*12 luni) si la rd.29 amortizare contabila(21300 lei*12 luni)
sau nu va mai trebui sa completez nimic avand in vedere ca s-a efectuat reevaluare.
De la 01.01.2015 amortizarea contabila se calculeaza pe noua valoare reevaluata si pe durata ramasa iar amortizarea fiscala este ce stabilita pe baza costului de achizitie.
Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 09:44, 5 Martie 2015
Amortizarea contabila se completeaza in orice situatie aveti sume inregistrate in cont 6811, iar cea fiscala daca aveti astfel de amortizare dedusa potrivit art 24 Amortizarea fiscală din CF.

Ordin 4024/2014:


Rândul 14 - se completează cu suma reprezentând amortizarea fiscală determinată conform prevederilor art. 24 din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi amortizarea fiscală determinată potrivit art. 191 alin. (1) lit. b) din acelaşi act normativ. Acest rând se completează şi cu sumele reprezentând valoarea fiscală rămasă neamortizată, potrivit art. 24 alin. (15) din Codul fiscal, în cazul scăderii din gestiune a mijloacelor fixe.
....
Rândul 31 - se înscrie valoarea cheltuielilor cu amortizarea înregistrată în contabilitate. Acest rând se completează şi cu sumele reprezentând valoarea contabilă rămasă neamortizată, în cazul scăderii din gestiune a mijloacelor fixe.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amortizarea fiscala camicami camicami Spuneti-mi si mie ,va rog,care este baza lagislativa,actul normativ ,art.,conform caruia,in perioada 01.01.2007-30.04.2009 amortizarea diferentelor din ... (vezi toată discuția)
Rata amortizare lunara dupa reevaluare florip florip Buna ziua, In urma unei reevaluari la o valoare mai mare a unei cladiri, ce se intampla cu rata amortizarii lunare, care implicit va fi mai mare, este ... (vezi toată discuția)
Amortitizare fiscala Michaela_D Michaela_D Buna ziua, Daca am un mijloc fix cu o valoare de intrare de 20.000 lei.In urma reevaluarii valoarea a crescut la 25.000 lei. Suma de 5000 lei reprezinta ... (vezi toată discuția)