Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Problema distribuire fotografie nud minora
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Problema distribuire fotografie nud minora

Buna ziua.Am si eu o problema.Fata mea a jucat pe internet un joc Adevăr sau provocare si a facut o poza nud.Persoana care a primit-o a distribuit-o fără acordul ei și a ajuns în mai multe grupuri.Nu s-a gândit la ce v-a urma având încredere în acea persoana.Cum as putea opri distribuirea ei in continuare totusi pentru a o proteja.Fata are 15 ani.
~ Conținut șters la cerere ~
Publicand fotografia pe internet fara a impune vreo restrictie expresa cum ar fi de ex. dreptul de autor,si-a dat acordul tacit de a fi cunoscuta public; asa fiind cel ce a distribuit-o mai departe nu se face de nimic vinovat, iar de raspundere penala nici nu poate fi vorba.Este clara dealtfel intentia fetei atunci cand s-a dezbracat si fotografiat apoi publicand poza pe net.....
~ Conținut șters la cerere ~
Nu a fost publicata de ea.Am spus a fost un joc bizar ADEVAR SAU PROVOCARE .Fata nu s-a gândit la urmări a fost provocata cum spuneam mai sus sa isi faca o poza nud si să-i io trimisă acelei persoane care a provocat-o Iar aceea persoana a arătat-o mai departe.
Avem art. 236-239 din Noul cod penal. Având în vedere că vorbim despre o fotografie nud a unui minor, fapta ar putea să se încadreze din punct de vedere penal la răspândirea de materiale pornografice cu minori, dacă din fotografia respectivă ar rezulta un comportament sexual explicit.Depinde însă.
Altfel, dacă persoana este identificată sau identificabilă, se poate acționa și în civil în vederea obținerii unor daune morale substanțiale și obligarea la încetarea acțiunii de răspândire a acelei imagini menite să o compromită pe minoră.