avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Decizia nr 6 din dosar nr.14/2014
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Decizia nr 6 din dosar nr.14/2014

Stie cineva in ce nr. din Monitorul Oficial s+a publicat....daca s+a publicat Deciyia nr 6 din dosar nr.14/2014pronuntata in sedinta din 16 februarie a ICCJ...?????
Minuta Deciziei nr. 6/16.02.2015 pronuntate de Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept al ICCJ in dosarul nr. 14/2014:

"Admite recursul in interesul legii formulat de Avocatul Poporului si, in consecinta, stabileste ca:

In interpretarea si aplicarea dispozitiilor art.17 din Ordonanta Guvernului nr.2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile, raportate la dispozitiile art.4 pct.1-4 si art.7 din Legea nr.455/2001 privind semnatura electronica, republicata, procesele-verbale de constatare si sanctionare a contraventiilor prevazute de art.8 alin.(1) din Ordonanta Guvernului nr.15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare si a tarifului de trecere pe reteaua de drumuri nationale din Romania, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr.424/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, incheiate potrivit art.9 alin.(1) lit.a), alin.(2) si alin.(3) din acest act normativ, transmise persoanelor sanctionate contraventional pe suport de hartie, sunt lovite de nulitate absoluta in lipsa semnaturii olografe a agentului constatator.

Obligatorie, potrivit art.517 alin.(4) din Codul de procedura civila.

Pronuntata in sedinta publica, astazi, 16 februarie 2015".

Decizia inca nu a fost publicata.
multumesc mult , dar nu o gasisem publicata....si cred ca ceea ce este mai important este publicarea ei in M.O.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rovinieta gresita LauraCM LauraCM Buna ziua In urma unei greseli pe care am facut-o la o litera din numarul de inmatriculare al masinii mele la o rovinieta facuta online, am primit proces ... (vezi toată discuția)
Recuperare amenda platita a unui pvcc - lipsa rovinieta vasea_13 vasea_13 In august 2013 am primit o amenda de la CNADNR pentru lipsa rovinieta. Am contestat-o in instanta pe urmatoarele motive: - Lipsa semnăturii agentului ... (vezi toată discuția)
Amenda cnadnr pentru circulatie fara rovigneta vorsiht vorsiht Buna ziua,as dori o sugestie sau calea legala de urmat pentru a recupera un cuantum de 447,00 ron reprezentand: onorariu executor judecatoresc, 28 euro ... (vezi toată discuția)