Forum Discuţii juridice Executare silită Amenda CNADNR pentru circulatie fara rovigneta
Discuție deschisă în Executare silită

Amenda CNADNR pentru circulatie fara rovigneta

Buna ziua,as dori o sugestie sau calea legala de urmat pentru a recupera un cuantum de 447,00 ron reprezentand: onorariu executor judecatoresc, 28 euro titlu executoriu cestrim proces verbal semnat electronic si cheltuieli de judecata, bani pe care i-am platit in contul unui birou executor judecatoresc sub rezerva ca erau foarte la curent , cu sentinta data de ICCJ, spre deosebire de mine care am aflat dupa ce am platit despre :Ei bine, au fost mai multe procese impotriva acestor amenzi - unele castigate si altele nu - cert este ca RIL-ul promovat ieri de ICCJ decide clar - aceea nu este o semnatura valida, si orice contraventie pe hartie trebuie sa aiba semnătura olografa a agentului constatator!

Asta ne arata cum un inca sistem electronic destept, facut pe bani buni a fost facut cu picioarele, ignorand niste aspecte juridice simple. Si ca toate amenzile date in ultimii ani pt lipsa rovinietei si care pot fi anulate pe banda rulanta. Q.E.D.

Comunicat complet - Decizia nr.6 în dosarul nr. 14/2014

Admite recursul în interesul legii formulat de Avocatul Poporului şi, în consecinţă, stabileşte că:

În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art.17 din Ordonanţa Guvernului nr.2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările, raportate la dispoziţiile art.4 pct.1-4 şi art.7 din Legea nr.455/2001 privind semnătura electronică, republicată, procesele-verbale de constatare şi sancţionare a contravenţiilor prevăzute de art.8 alin.(1) din Ordonanţa Guvernului nr.15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr.424/2002, cu modificările şi completările ulterioare, încheiate potrivit art.9 alin.(1) lit.a), alin.(2) şi alin.(3) din acest act normativ, transmise persoanelor sancţionate contravenţional pe suport de hârtie, sunt lovite de nulitate absolută în lipsa semnăturii olografe a agentului constatator.

Obligatorie, potrivit art.517 alin.(4) din Codul de procedură civilă.

Pronuntata in sedinta publica,astazi, 16 februarie 2015.

Buna ziua, INTREBARE :cum as putea sa-mi recuperez banii pe care tocmai vi-am trimis in cont ca despagubire+onorariu ...? Am intrebat la 'bej'intr-un email dar nu am primit raspuns.
Deunazi am citit un articol interesant, sper sa vas foloseasca

[ link extern ]

Aici intuiesc o ,,oportunitate" din care se pot face bani frumosi: actiuni in instanta impotriva birourilor de executori.
Deocamdata executorii sunt pe cai mari, pana nu se publica decizia in m.of. ea nu produce efecte, deci n-are rost sa faceti vorbire despre ea.
DlGoe, utilizator