Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... durata proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

durata proces

Buna dimineata,
in cazul unui partaj bunuri mobile/imobile care cuprinde pblele: martori,interogatoriu,expertiza si recurs care ar fi durata acestui proces cu exactitate,va rog?
Nimeni nu poate sa va precizeze cu exactitate durata solutionarii unei cauze pentru este necesara audierea mai multor martori,care include expertize tehnice,interogatorii
multumesc,facand o medie la procesele anterioare de partaje poate 1-2 ani ?
Se poate si 2 ani si 5 ani, se poate si rejudeca, se pot intampla foarte multe, imposibil de estimat.
Durata nu poate fi indicata cu exactitate, pentru ca aceasta depinde de mai multi factori, printre care as aminti:
1.- durata procedurii de regularizare a cererii de chemare in judecata si fixarea primului termen de judecata, sens in care pentru mai multe detalii puteti lecura aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
2.- de numarul partilor aflate in dosar,
3.- de instanta careia urmeaza sa va dresati , respectiv de nr. dosarelor intrate/aflate pe rolul acesteia- sunt instante cu un numar mai mic de dosare, iar altele cu un foarte mare de dosare ( intre 40.000- 60.000/an),
4.- de termenele acordate pe parcursul derularii judecatii cauzei,
4. - de pozitia procesuala a partilor din dosar,
5.- de probatoriile propuse si administrate, partajele fiind dosare care necesita pentru solutionare probatorii complexe- inscrisuri, interogatorii, martori, expertize de specialitate,
6.- de componenta masei partajabile, pentru ca in functie de acestea se pot dispune una sau mai multe expertize de specialiate,
7.- de termenul in care se redacteaza incheierea interlocutorie si apoi hotararea la final,
8.- de exercitarea cailor de atac sau nu de catre parti.
durata unui proces se estimeaza ...nu-i asa o aiureala cum ca habar nu avem ca poate dura si un an si cinci si 10:D

avem niste termene pe regularizare daca-i cazul, termene pe intampinari si raspunsuri, termen maxim posibil pana la care instanta fixeaza prima infatisare

dupa prima infatisare termenele sunt scurte de maxim doua luni ceea ce inseamna aproximativ 3-4 termene pentru un partaj ( T1:incuviintare probeT2:administrae: T3 altele -obiectiuni una alta T4 dezbaterile pe fond

prin urmare, distinct ca avem un text care ne obliga sa estimam durata procesului, apreciez ca un partaj nu ar trebui sa dureze mai mult de un an ( cu procedura regularizarii si administrativa incluse)

:foottap: