Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Receptie lucrari casa
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Receptie lucrari casa

Buna ziua.
Am construit si locuiesc la casa de 5 ani. Casa am declatat-o la primarie si platesc impozit pe ea. Nu am facut receptia lucrarilor si nu am achitat la cadastru ultima taxa.
Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri:
- nu vreau sa vand casa deci nu o intabulez, dar e obligatoriu sa fac receptia lucrarilor? Cat ma costa?
- la inspectoratul in constructii am platit la inceperea lucrarilor 0.1% din valoarea casei/lucrarilor, ce taxa mai am la final si care sunt penalitatile avand in vedere ca autorizatia de constructie a expirat de 5 ani?
- care e ordinea Inspectorat, receptie, primarie....cum procedez?

Va multumesc si astept cu interes vesti!
trebuie sa mergi la primaria de care apartii,va trebuii sa mai platesti o taxa (diferenta de taxa de cind ai inceput lucrarile si pina acum).Vor veni la receptie iar dupa aceea iti vor recalcula taxa.La mine in cei doi ani de autorizare a lucrarilor s-a modificat taxa si a trebuit sa platesc diferenta..Dupa car vei primi un certificat constatator.Mult succes si .......rabdare!!!!