Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Monografie contabila cazare cf.OUG.84/2014 si ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Monografie contabila cazare cf.OUG.84/2014 si HG.20/2015

Buna ziua.As dori o lamurire pentru urmatoarea speta:
-se cazeaza 2 persoane la un hotel si doresc demipensiune.Valoarea micului dejun este de 30 lei/pers si valoarea cinei este de 40 lei/pers iar cazarea este 100 lei,toate pentru o noapte.
V-as ruga daca se poate sa-mi exemplificati care ar fi monografia contabila aferenta acestei operatiuni si daca pe factura emisa se trece cazare cu demipensiune sau se trece doar "servicii cazare" iar tu ca si furnizor de servicii iti atasezi un desfasurator pentru servicii prestate.(In acelasi timp descarcarea produselor vandute d.p.d.v.si al TVA-ului)
Multumesc
vlad.aurelia, utilizator