Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dividende
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dividende

Buna ziua!Sunt un cetatean ca oricare altul care in urma cu ceva ani a considerat sa investeasca actiunile .As dori sa aflu cum pot intra in posesia drepturilor ce rezulta din obtinerea profitului la o societate comerciala unde am actiuni?M-am interesat de acea societate comerciala si se pare ca functioneaza din plin!S-au care ar fi pasii de urmat in cazul in care as dori sa le vand actionarilor majoritari?!
Va multumesc anticipat!
Trebuie sa va interesati direct la sediul firmei pentru a afla daca s-au acordat dividende in ultimii trei ani (pentru ca pe anii mai vechi le-ati pierdut caci trebuiau ridicate in maxim trei ani).
Daca firma nu e cotata la bursa, contactati un potential cumparator si contractul de vanzare cumparare actiuni il semnati la notar.
Daca e cotata firma pe piata reglementata cautati sa luati legatura cu o firma specializata de vanzare a actiunilor din zona dumneavoastra.