Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare acțiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare acțiuni

Bună ziua, am un certificat de acționar la firma Romprim SA, actiuni pt care nu am incasat dividende de foarte mulți ani intrucât mi s-a spus ca societatea respectiva nu are profit . Așadar as dori sa vand aceste actiuni, dar firma respectiva imi oferă un preț derizoriu pe ele.
Va rog sa mă informați cum as putea sa le vând altcuiva și sa imi explicați în detaliu cum tb sa procedez.
Mulțumesc mult pentru răspuns.
mmus, utilizator
Buna ziua,

Incercati sa contactati un S.S.I.F. (societăți de servicii de investiții financiare). Aceste societati sunt autorizate de Autoritatea de Supraveghere Financiara - vedeti lista acestor societati: [ link extern ]

Aceste societati va pot ghida cum puteti transforma Certificatul de Actionar (pe care il aveti) in actiuni propriu-zise pe care, mai apoi, sa le vindeti in mod liber la bursa sau pe piata .
SSIF-urile se ocupa numai cu acțiunile firmelor cotate la Bursa de valori Bucuresti.
Dacă firma nu mai e cotata si dacă doriți sa va vindeți acțiunile deținute, trebuie sa luați legătura cu reprezentanții firmei sau cu unul din actionari. Se va încheia un contract de vânzare actiuni la notar care apoi se inregistreaza la firma in registrul acționarilor.
Mulțumesc mult pentru răspunsuri. Va rog sa îmi spuneți cum pot afla dacă firma Romprim SA este cotata la Bursa de Valori București . Nu as dori sa vand actiunile celor de acolo din cauza prețului mic oferit.
mmus, utilizator
Din păcate nu este cotata la bursa. Numai catre alți actionari deja existenți puteți vinde sau sa la păstrați în speranța că vor veni și vremuri mai bune.