Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... atributiile politiei rurale
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

atributiile politiei rurale

Intrebarea mea este urmatoarea: Agentul de politie din cadrul politiei rurale are dreptul de a te opri pe drum public pentru verificarea actelor si pentru verificarea cu etilotestul,desi nu ai savarsit nici o fapta?Daca da ,va rog sa-mi ziceti care lege si ce articol reglementeaza?Multumesc!
Unii zic una,
[ link extern ] /
www.avocatnet.ro/content/for...
altii zic alta!
www.avocatnet.ro/content/for...

Personal nu m-ar mira, poate nu stiati, dar puteti fi oprit pana si de cei de la antifrauda :giggle:
[ link extern ]
DlGoe, utilizator
Pentru verificarea alcoolemiei trebuie sa solicite prezenta unui echipaj de la politia rutiera.

Atributiile politiei locale in domeniul rutier sunt specificate la art. 7 din Legea 155/2010

ART. 7
În domeniul circulaţiei pe drumurile publice, poliţia locală are următoarele
atribuţii:
a) asigură fluenţa circulaţiei pe drumurile publice din raza teritorială de
competenţă, având dreptul de a efectua semnale regulamentare de oprire a conducătorilor
de autovehicul exclusiv pentru îndeplinirea atribuţiilor conferite de prezenta lege în
domeniul circulaţiei pe drumurile publice;
b) verifică integritatea mijloacelor de semnalizare rutieră şi sesizează nereguli
constatate privind funcţionarea semafoarelor, starea indicatoarelor şi a marcajelor
rutiere şi acordă asistenţă în zonele unde se aplică marcaje rutiere;
c) participă la acţiuni comune cu administratorul drumului pentru înlăturarea
efectelor fenomenelor naturale, cum sunt: ninsoare abundentă, viscol, vânt puternic,
ploaie torenţială, grindină, polei şi alte asemenea fenomene, pe drumurile publice;
d) participă, împreună cu unităţile/structurile teritoriale ale Poliţiei Române, la
asigurarea măsurilor de circulaţie ocazionate de adunări publice, mitinguri, marşuri,
demonstraţii, procesiuni, acţiuni de pichetare, acţiuni comerciale promoţionale,
manifestări cultural-artistice, sportive, religioase sau comemorative, după caz, precum
şi de alte activităţi care se desfăşoară pe drumul public şi implică aglomerări de
persoane;
e) sprijină unităţile/structurile teritoriale ale Poliţiei Române în asigurarea
măsurilor de circulaţie în cazul transporturilor speciale şi al celor agabaritice pe raza
teritorială de competenţă;
f) acordă sprijin unităţilor/structurilor teritoriale ale Poliţiei Române în luarea
măsurilor pentru asigurarea fluenţei şi siguranţei traficului;
g) asigură, în cazul accidentelor soldate cu victime, paza locului acestor accidente
şi ia primele măsuri ce se impun pentru conservarea urmelor, identificarea martorilor şi
a făptuitorilor şi, dacă se impune, transportul victimelor la cea mai apropiată unitate
sanitară;
h) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor legale
privind oprirea, staţionarea, parcarea autovehiculelor şi accesul interzis, având dreptul
de a dispune măsuri de ridicare a autovehiculelor staţionate neregulamentar;
i) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor legale
privind masa maximă admisă şi accesul pe anumite sectoare de drum, având dreptul de a
efectua semnale de oprire a conducătorilor acestor vehicule;
j) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor rutiere de
către pietoni, biciclişti, conducători de mopede şi vehicule cu tracţiune animală;
k) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru nerespectarea prevederilor legale
referitoare la circulaţia în zona pietonală, în zona rezidenţială, în parcuri şi zone de
agrement, precum şi pe locurile de parcare adaptate, rezervate şi semnalizate prin semnul
internaţional pentru persoanele cu handicap;
l) aplică prevederile legale privind regimul juridic al vehiculelor fără stăpân sau
abandonate pe terenuri aparţinând domeniului public sau privat al statului ori al
unităţilor/ subdiviziunilor administrativ-teritoriale;
m) cooperează cu unităţile/structurile teritoriale ale Poliţiei Române pentru
identificarea deţinătorului/utilizatorului autovehiculului ridicat ca urmare a
staţionării neregulamentare sau al autovehiculelor abandonate pe domeniul public.

[ link extern ]

www.avocatnet.ro/content/art...
@cyan
Ce are de-a face politia locala cu politia rurala?!
Nu confundati politia rurala cu aia care bat ulitele noaptea cu ciomagul pe umar:)
Una-i una, alta-i alta, au subordonari diferite :yes:

DlGoe, utilizator
Mai exista politia rurala? Am asimilat-o cu politia locala!:(

In subordinea cui se afla politia rurala si in baza carei legi functioneaza?
Nu cred ca s-a desfiintat efectiv, au organizat-o si dezorganizat-o blaga, dusa, oprea.
Am postat link-ul mai sus, il reiau
www.avocatnet.ro/content/for...
In marea majoritate a cazurilor @ynocentta este bine informata :yes: