Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dovada stagiu cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dovada stagiu cotizare

imi depun cererea pentru pensie urmas si vad ca imi trebuie dovada stagiu cotizare nr pentru sotul meu decedat.Nu am asa ceva.As dori sa stiu de unde se obtine si daca este necesara .In lista de acte de depus nu se specifica asa ceva .Multumesc anticipat pentru raspuns.
1. Ca sa i se poata calcula pensia, din care veti primi si dvs. pensia de urmas, trebuie sa dovediti ce stagiu de cotizare (vechime in munca) a avut sotul dvs.

2. Pana la data de 31.03.2001 stagiul de cotizare (vechimea in munca) se dovedeste cu carnetul de munca si cu adeverintele de vechime (in cazul in care unele perioade nu sunt inregistrate in carnetul de munca).

3. - Incepand cu data de 01.04.2001 toti angajatorii intocmesc declariile nominale lunare (D112) care cuprind contributiile datorate de salariati (nominal) si angajator la pensii, sanatate si somaj precum si veniturile pe baza carora s-au calculat contributiile.
- Si pentru aceasta perioada (daca este cazul) puteti prezenta adeverinte de vechime emise de angajatori.
- Astfel Casele de Pensii au evidenta veniturilor si a contributiilor datorate de fiecare salariat.

4. Deci dvs. va prezentati la Casa de Pensii cu carnetul de munca al sotului si cu eventuale adeverinte care sa dovedeasca stagiul de cotizare (vechimea in munca).