avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Problema contract inchiriere intre persoane juridice - ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Problema contract inchiriere intre persoane juridice - lipsa certificat energetic

Buna ziua,

Avem urmatoarea situatie.

Un ctr. de inchiriere intre 2 P.J., dar contractul nu este valabil datorita legiilor in vigoare. Una din parti doreste rezilierea ctr.-ului conform acestuia,rezultand eliberarea spatiului in 30 de zile.
Ce se intampla in momentul de fata?
Legile dintre parti (contractul)nefiind valabile se aplica legislatia nationala, respectiv NCPC?
Cel mai recent răspuns: brazvan , utilizator 20:29, 13 Aprilie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
ptr ca trebuia atasat certificatul energetic si nu a fost, iar conform legii orice ctr fara asa ceva este nul.
~ Conținut șters la cerere ~
Astfel, art.13 al Legii nr.372/2005 privind performanţa energetică a clădirilor în urma modificării are următorul cuprins:

(1) Certificatul de performanţă energetică, denumit în continuare certificat, se elaborează pentru:
a) categoriile de clădiri prevăzute la art. 7 alin. (1) şi unităţile acestora, care se construiesc, se vând, se închiriază sau sunt supuse renovărilor majore;
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Ca sa vand o garsoniera cumparata in 2004 e nevoie de certificat energetic? Alo2016 Alo2016 Buna ziua. Dorim sa vindem o garsoniera cumparata in 2004. Din 2011 se cere ca la vanzare sa existe si certficat energetic. Noi am cumparat -o fara certfif ... (vezi toată discuția)
Certificat energetic - obligatoriu sau nu prea ? tatutzul tatutzul bun gasit maine demarez procedurile de vanzare a apartamentului meu, si cautand documentatia necesara, am ajuns inevitabil la certificatul energetic ... ... (vezi toată discuția)
Este nevoie sau nu de certificat energetic? ricaramurica10 ricaramurica10 E NEVOIE SAU NU DE CERTIFICAT ENERGETIC. Mentionez ca detin la tara o cladire care in actele de la cadastru figureaza ca si casa de locuit, o cladire care a ... (vezi toată discuția)