Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Problema contract inchiriere intre persoane juridice - ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Problema contract inchiriere intre persoane juridice - lipsa certificat energetic

Buna ziua,

Avem urmatoarea situatie.

Un ctr. de inchiriere intre 2 P.J., dar contractul nu este valabil datorita legiilor in vigoare. Una din parti doreste rezilierea ctr.-ului conform acestuia,rezultand eliberarea spatiului in 30 de zile.
Ce se intampla in momentul de fata?
Legile dintre parti (contractul)nefiind valabile se aplica legislatia nationala, respectiv NCPC?
~ Conținut șters la cerere ~
ptr ca trebuia atasat certificatul energetic si nu a fost, iar conform legii orice ctr fara asa ceva este nul.
~ Conținut șters la cerere ~
Astfel, art.13 al Legii nr.372/2005 privind performanţa energetică a clădirilor în urma modificării are următorul cuprins:

(1) Certificatul de performanţă energetică, denumit în continuare certificat, se elaborează pentru:
a) categoriile de clădiri prevăzute la art. 7 alin. (1) şi unităţile acestora, care se construiesc, se vând, se închiriază sau sunt supuse renovărilor majore;
~ Conținut șters la cerere ~