Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... suspendare permis - abuz politie - proces - abuz ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

suspendare permis - abuz politie - proces - abuz judecatori

Buna ziua! Am descoperit din greseala acest site. Este minunat.

Problema mea:

1. sunt din Galati, am permis de 12 ani, am plecat cu niste prieteni pana la tecuci, cu masina lor, am fost la un restaurant ei au mancat si au baut, si a ramas stabilit sa conduc eu la intoarcere. totul frumos
2. la intoarcerea din tecuci, in afara localitatilor, am dat 114 la ora, era ora 22 seara, uscat, denin, mai nimeni pe strada, doar un opel in fata mea care baga si el aproximativ aceaisi viteza.
3. la un moment dat in afara localitatii ne orpeset pe amandoi un radar aflat in miscare.
4. vine pe rand la fiecare si ne cere actele.
5. i le dau, se intoarce bucuros si imi spune ca aveam 114 la ora, si ca al dracului ghinion, pe bucata aia de drum (care nu era nici in reparatii nici de proasta calitate ca nu rupeam eu masina prietenului pe drumuri cu gropi cu 114 la ora), ar fi o limitare de viteza la 40 km/ora.
6. eu atunci am incercat sa ii explic ca nu am vazut indicatorul, si ca nu am facut intentionat un astfel de gest, adik totusi eram in afara localitatii si mergeam mai repede dar nu exagerat.
7. a zis ca daca nu cred ca este indicatorul sa mergem inapoi sa il vedem . si mi-a luat permisul.
8. toate bune si frumoase, muream de ciuda.
9 a doua zi pritenii mei au mai dat o fuga la tecuci (au un punct de lucru de la firma lor acolo)
10. s-au uitat cu atentie sa vada indicatorul sa nu pateasca si ei ceva
11. surpriza: nu exista nici un indicator in zona dintre ultima loclaitate si locul unde am fost oprit eu
12. am pornit un proces cu avocat impotriva lor
13. in proces mi s-a refuzat proba cu martori si am primit sentinta ca politia castiga
=))
14. acum sunt in recurs. mi s-a aprobat proba cu martori, am infatisare pe 17 iulie.

15. daca castig vreau sa dau cu ei de pamant: cu politia pt abuz, si cu completul de judecata de la primul proces pentru bataie de joc.
16 vreau sa le cer daune morale pt nesimtirea de care au dat dovada. iar ametita aia de judecatoare mi-ar place sa o scot din munca. ca e degeaba acolo oricum.

17. va org sa ma sfatuiti dupa ce castig procesul ce sa fac.

18. cand am luat amenda pe bune, radar sau parcare aiurea am platit si nu am zis nimic.

19 acum au gresit ei, e randul lor sa plateasca.

20. intrebarea e cat? cat politia? si cat completul de judecata?

21, va multumesc anticipat!!!
Cu astfel de atitudine nu stiu ce sanse de cistig aveti.:)
Dupa parerea mea sansele sunt zero.
La fel nu cred ca merita efortul...:)
La ce anume te referi cand spui "astfel de atitudine"?

Multumesc!
pct. 15, 16...
Asta v-a fost toata apararea? Martori (colegii din masina) ? Schimbati avocatul urgent :">!
madriann, utilizator
pai si de crezi ca atitudinea nu e buna? de un an ma judec cu ei. am tot dreptul sa fiu suparat. pai ce? noi suntem bataia de joc a politiei? si apoi si a celor care ar trebui sa faca dreptate?

am ajuns asa de rasul lumii.

imi pare rau, daca consideri ca motivele mele sunt prea mici pt ceea ce vreau sa fac. dar daca ai fi tu in situatia asta?

mersi!