Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat cu handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat cu handicap

Buna ziua, am un salariat care deja este pensionar ( limita de varsta) si a primit certificat de handicapat - grad 2-. Mai poate lucra in continuare, si in ce conditii ?
Multumesc
1. Daca handicapul ii permite poate lucra in continuare.

2. Poate cumula salariul cu pensia pentru limta de varsta si cu indemnizatia de handicap.
ce inseamna "daca handicapul ii permite" ?
Adica daca handicapul pe care il are nu il impiedica sa-si indeplineasca atributiile de serviciu.
Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale şi capacităţii de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel judeţean sau al sectoarelor municipiului Bucureşti.

Persoanele cu handicap au dreptul să lucreze şi să primească şi indemnizaţia lunară, bugetul complementar şi indemnizaţia de insoţitor. Doar o persoană care are şi calitatea de pensionar de invaliditate gardul I sau II nu se poate angaja.
Persoana despre care se face vorbire este deja beneficiara a pensiei pentru limita de varsta deci nu mai poate beneficia de pensie de invaliditate.