Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... unde platesc taxa judiciara de timbru (OUG 80/2013)
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

unde platesc taxa judiciara de timbru (OUG 80/2013)

am o nelamurire privind plata taxei judiciare de timbru in cazul in care UAT-ul trebuie sa plateasca aceasta taxa cum procedeaza plata se face cu OP in contul primariei, cu cash la casieria proprie sau la trezorerie, mentionez ca instanta care solicita plata taxei judiciare de timbru nu este pe teritoriul administrativ al UAT-ului care plateste taxa
contabilul institutiei mi-a spus ca nu poate sa plateasca din contul primariei tot in contul primariei da nu ma convins
va multumesc mult
Conform art. 30 din OG nr. 80/2013 "sunt scutite de taxa judiciara de timbru actiunile si cererile, inclusiv caile de atac formulate, potrivit legii, de [...], indiferent de obiectul acestora, precum şi cele formulate de alte instituţii publice, indiferent de calitatea procesuala a acestora, cand au ca obiect venituri publice"
UAT-urile/primăriile se incadreaza la acest articol atunci cand actiunile au ca obiect venituri publice.
Daca cauza dvs. nu are ca obiect venituri publice, atunci plata taxei de timbru conform art. 40 se face intr-un cont distinct de venituri al bugetului local al UAT-ului dvs.
Cu ate cuvinte,plata taxei de timbru, se va face dintr-un cont de cheltuieli al primăriei prin O.P., într-un cont de venituri tot al primariei respective.