Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Taxa judiciara de timbru
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Taxa judiciara de timbru

Cererea de admitere a creantei formulata de Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere (Directia de Drumuri si Poduri) este scutita de plata taxei de timbru? De ce? Multumesc!
Sunt scutite prin lege de plata taxei judiciare de timbru.
OUG 80/2013
Art. 30
Sunt scutite de taxa judiciară de timbru acțiunile și cererile, inclusiv căile de atac formulate, potrivit legii, de Senat, Camera Deputaților, Președinția României, Guvernul României, Curtea Constituțională, Curtea de Conturi, Consiliul Legislativ, Avocatul Poporului, de Ministerul Public și de Ministerul Finanțelor Publice, indiferent de obiectul acestora, precum și cele formulate de alte instituții publice, indiferent de calitatea procesuală a acestora, când au ca obiect venituri publice.
Normal ca este. E vorba de stat,
Multumesc! Aurel Fleancu a scris:

Sunt scutite prin lege de plata taxei judiciare de timbru.
OUG 80/2013
Art. 30
Sunt scutite de taxa judiciară de timbru acțiunile și cererile, inclusiv căile de atac formulate, potrivit legii, de Senat, Camera Deputaților, Președinția României, Guvernul României, Curtea Constituțională, Curtea de Conturi, Consiliul Legislativ, Avocatul Poporului, de Ministerul Public și de Ministerul Finanțelor Publice, indiferent de obiectul acestora, precum și cele formulate de alte instituții publice, indiferent de calitatea procesuală a acestora, când au ca obiect venituri publice.

Multumesc! Sebastian Simon a scris:

Normal ca este. E vorba de stat,