Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Completare declaratie pentru impozitu pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Completare declaratie pentru impozitu pe profit

La 31.03.2015 am impozit pe profit :

691= 4411 (3765)
Dar am impozit pe profit de recuperat sold creditor cont 4411 la 31.12.2014 : -1302 lei, (rd. 53 din Declaratia 101/2014.)

Cum trebuie sa completez Declaratia 100/ 31.03.2015?

Impozit pe profit: 3765 lei..... ???
De recuperat: Incerc sa completez manual rubrica de recuperat, dar Programul il sterge . Nu trebuie completat si rubrica ” de recuperat” ? Unde gresesc?

Impozit de plata....3765 sau 2463 (adica 3765 -1302) ..???

Multumesc.

Pentru recuperarea impozitului pe profit achitat în plus, veți depune o cerere în acest sens la administrația financiară de care aparțineți, pentru a aproba compensarea sumei de recuperat cu suma datorată. Atașați cererii și o copie a balanței de verificare.
Declarația 100 o completați cu întreaga sumă pe care o datorați, 3.765 lei, achitați 2.463 lei, iar în urma emiterii deciziei de compensare, se va stinge și restul debitului, fără a fi stabilite și obligații accesorii.
Multumesc mult pentru raspuns. Trimit intai Declaratia 100, apoi fac cererea de compensare? Si la Rubrica de recuperat: nu mai completez nimic??? Programul nu-mi permite, sterge automat ce competez eu...
Si daca la impozit pe profit completez 3765, la cel de plata cat completez 2463 )??? Si cererea se depune la ghiseu?
edervi, utilizator
Dacă depuneți declarația on-line, puteți depune și cererea la ghișeu în aceeași zi sau ulterior, dar nu mai târziu de data scadenței plății impozitului.
La rubrica ”de recuperat” nu completați nimic, lasați așa. Nu pot fi înscrise sume și la rubrica ”Datorată” și la ”De recuperat”.

Suma de 1.302 lei e egală cu suma de recuperat din declarația 101 la 31.12.2014, nu?
Multumesc pentru raspuns.

Situatia este urmatoarea:
pierdere fiscala: 2784 lei
impozit pe profit de recuperat : 1302 (rd.53 D101/2014)

Sa recapitulez cum completez Decalaratia 100 aferenta trimestrul I / 2015:

impozit pe profit trimestrul 1/ 2015: 3765
de recuperat: ???? ( nu ma lasa Programul sa completez)
De achitat : CAt completez ???? 3765 sau 2463???

ESte corect?
În D100 lăsați atât ”Datorată” cât și ”De achitat” cu suma de 3765.
Plătiți 2463