Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Comision abuziv
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Comision abuziv

Am achizitionat un apartament pe care l-am vizionat cu 2 agentii. Am ales sa cumpar si sa platesc comision uneia din agentii, cu care am finalizat si tranzactia. Aceasta din urma cu care am cumparat apartamentul avea comision de 1% (pe care l-am platit). Cea de-a doua agentie avea 2%, cauza pentru care nu am vrut sa cumpar cu ea. Acum, aceasta pretinde sa-i platesc si ei comision, chiar daca tranzactia nu a avut loc cu ei, ei cred ca daca s-a finalizat tranzactia, indiferent cu ce agentie au dreptul si ei la comision (e vorba de acelasi apartament). Si, nu inteleg, de ce trebuie sa platesc si celei de-a doua comision, atata timp cat perceperea comisionului de vizionare este ilegal. este adevarat ca s-a finalizat tranzactia, dar nu prin intermediul lor. Mentionez ca n-am incheiat contract de vanzare-cumparere cu ei, doar de intermediere, si nici vanzatorul nu a avut exclusivitate. Multumesc.
Comisionul se plateste numai in cazul incheierii tranzactiei.

Cititi cu atentie art. 9^4 la 9^11 din
Ordonanţă nr. 21/1992 privind protecţia consumatorilor

Art. 9^9. - Agenţia imobiliară nu poate solicita din partea consumatorului plata
comisionului în oricare dintre următoarele situaţii
:
    a) când între consumator şi agenţia imobiliară nu este încheiat un contract de
intermediere;
   b) când contractul de vânzare-cumpărare/închiriere nu s-a încheiat;
   c) când contractul nu are stipulată clauza de exclusivitate, iar tranzacţia s-a realizat
fără participarea agenţiei imobiliare

De asemenea cititi si clauzele din contractul de intermediere cu privire la conditiile privind plata comisionului si cele privind eventuale despagubiri.

[ link extern ]