Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt

Buna ziua,am o intrebare cu privire la un furt comis de doua persoane ,furt din locuinta ,i-au incadrat la furt calificat in forma continuata .Este adevarat ca furtul comis de 2 sau mai multe persoane se incadreaza la furt si nu la furt calificat?In baza dispozitiilor 595 din Noul Cod de Procedura Penala se poate solicita reindividualizarea pedepsei si aplicarea unei legi favorabile .In ce conditii se poate schimba incadrarea?
Conf. C.P. din 1969(banuiesc ca a fost judecat pe lege veche) furtul săvârşit de două sau mai multe persoane împreună, se incadreaza la furt calificat, de asemenea banuiesc ca au intrat prin efractie care tot la furt calificat se incadreaza.
rosica a scris:
Buna ziua,am o intrebare cu privire la un furt comis de doua persoane ,furt din locuinta ,i-au incadrat la furt calificat in forma continuata .

Furtul calificat este fapta savarsita in anumite imprejurari (noi nu stim care sunt imprejurarile).
Forma continuata este data in principiu de savarsirea faptei impotriva aceluiasi subiect pasiv.

rosica a scris:
Este adevarat ca furtul comis de 2 sau mai multe persoane se incadreaza la furt si nu la furt calificat?

Nu neaparat, adica doar numarul faptuitorilor nu este suficient pentru incadrare.

rosica a scris:
In baza dispozitiilor 595 din Noul Cod de Procedura Penala se poate solicita reindividualizarea pedepsei si aplicarea unei legi favorabile .In ce conditii se poate schimba incadrarea?

Art.595 nu se aplica in cazul dvs., ca sa schimbati incadrarea trebuie sa va folositi de caile de atac impotriva hotararii, mici sanse.
In apel solicitati aplicarea legii mai favorabile potrivit 595 cpp si art 5 cp schimbarea încadrării juridice in art. 228 cp si ca modalitate de individualizare a pedepsei daca prejudiciul este recuperat in totalitate, amanarea aplicării pedepsei avand in vedere si circumstanțele atenuante.
~ Conținut șters la cerere ~
artacomunicarii a scris:

Puteti incerca si ajungerea la un acord prin mediere cu persoana vatamata. Astfel se renunta la aplicarea pedepsei penale.

In cazul in care se incheie un acord de mediere instanta dispune incetarea procesului penal, renuntarea la aplicarea pedepsei este o modalitate de individualizare.
Totusi,eu banuiesc ca utilizatorul se refera la o pedeapsa definitiva, poate ne lamureste el.