Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... transferul in interesul serviciului
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

transferul in interesul serviciului

Va rog sa-mi spuneti daca la transferul in interesul serviciului a unui functionar public este nevoie de acordul institutiei unde lucreaza in prezent respectivul functionar sau nu? Mentionez ca la art. 90 din Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici nu se indica faptul ca institutia unde lucreaza functionarul public trebuie sa-si dea acordul pentru transferul in interesul serviciului. Conform art. 90 din Legea nr. 188/1999 este nevoie doar de acordul functionarului public. Exista un text legal care sa arate ca la transferul in interesul serviciului este nevoie si de acordul institutiei de la care pleaca functionarul public? Va multumesc.
Legea prevede ca transferul in interes de serviciu sa se realizeze numai cu acordul scris al functionarului public transferat.

Nu cunosc alt text de lege care sa prevada altceva.