Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare functionar public dupa transferul la alta ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare functionar public dupa transferul la alta institutie

Va rog sa-mi indicati daca un functionar public care a muncit la o institutie publica si care se transfera la alta institutie publica, are dreptul de a participa la
concursul sau examenul de promovare in gradul profesional imediat superior celui detinut organizat de noua institutie la care a fost transferat? Mentionez ca functionarul respectiv indeplineste conditiile prevazute de art. 65 din Legea nr. 188-1999, respectiv are 3 ani vechime in gradul profesional al functiei publice din care promoveaza la institutia unde a muncit inainte de transfer; a
obtinut calificativul " foarte bine" la evaluarea anuala a performantelor individuale in ultimii 2 ani calendaristici la institutia de unde a fost transferat si nu are sanctiuni disciplinare. Va multumesc.
Are dreptul sa participe la concursul de promovare numai daca indeplineste conditiile prevazute de lege .
Nu conteaza daca a fost transferat sau nu de la o alta institutie.