Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovarea functionarului public dupa revenirea din CC
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovarea functionarului public dupa revenirea din CC

Buna ziua,
intrebarea mea este cand poate promova in grad profesional imediat superior celui detinut, un functionar public revenit in aprilie 2013 din concediul pentru cresterea copilului?
Legea nr.188/1999 prevede :
Art.65
(1)Concursul sau examenul de promovare in gradul profesional se organizeaza de autoritatea sau institutia publica, in limita functiilor publice rezervate promovarii, cu incadrarea in fondurile bugetare alocate.
(2)Pentru a participa la concursul sau examenul de promovare in gradul profesional imediat superior celui detinut, functionarul public trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:
a) sa aiba cel putin 3 ani vechime in gradul profesional al functiei publice din care promoveaza;
c) sa fi obtinut cel putin calificativul «bine» la evaluarea anuala a performantelor individuale in ultimii 2 ani calendaristici;
d) sa nu aiba in cazierul administrativ o sanctiune disciplinara neradiata in conditiile prezentei legi.
.....

Asadar, in anul 2015 puteti participa la examenul de promovare.
Nu pot fi luate in considerare ultimele doua rapoarte de evaluare dinainte de plecare in CCC?
Legea prevede clar : sa fi obtinut cel putin calificativul "bine" la evaluarea anuala a performantelor individuale in ultimii 2 ani calendaristici.