Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in grad profesional functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in grad profesional functionar public

Buna ziua.
Lucrez intr-o institutie publica,sint incadrat ca si Consilier asistent din august 2012.
Anul acesta in luna iunie termin si masteratul in domeniul in care lucrez.
Doresc sa aflu cum pot ,promova in grad profesional.

Va multumesc cu stima Sven.
Legea nr. 188 din 8 decembrie 1999 republicată privind Statutul funcţionarilor publici:

ART. 65 (2) Pentru a participa la concursul sau examenul de promovare în gradul profesional imediat superior celui deţinut, funcţionarul public trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
a) să aibă cel puţin 3 ani vechime în gradul profesional al funcţiei publice din care promovează;
c) să fi obţinut cel puţin calificativul "bine" la evaluarea anuală a performanţelor individuale în ultimii 2 ani calendaristici;
d) să nu aibă în cazierul administrativ o sancţiune disciplinară neradiată în condiţiile prezentei legi.

ART. 65
(1) Examenul de promovare în gradul profesional se organizează de autoritatea sau
instituţia publică, cu avizul Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici, în limita
funcţiilor publice rezervate promovării, cu încadrarea în fondurile bugetare alocate.
(2) Pentru a participa la examenul de promovare în gradul profesional imediat
superior celui deţinut, funcţionarul public trebuie să îndeplinească cumulativ
următoarele condiţii:
a) să aibă cel puţin 4 ani vechime în gradul profesional al funcţiei publice din care
promovează;
b) să aibă cel puţin 2 ani vechime în treapta de salarizare din care avansează;
c) să fi obţinut cel puţin calificativul "bine" la evaluarea performanţelor individuale
în ultimii 2 ani; d) să nu aibă în cazierul administrativ o sancţiune disciplinară neradiată în condiţiile
prezentei legi.
(3) Funcţionarii publici care nu îndeplinesc condiţiile de vechime prevăzute pentru
promovarea în gradul profesional imediat superior celui deţinut pot participa la
concursul organizat, în condiţiile legii, în vederea promovării rapide în funcţia publică.

Funcţionarii publici care nu îndeplinesc condiţiile de vechime prevăzute pentru
promovarea în gradul profesional imediat superior celui deţinut pot participa la
concursul organizat, în condiţiile legii, în vederea promovării rapide în funcţia publică?
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Da, numai ca nu se organizeaza.
Buna ziua, Sunt functionar public consilier principal gradatia 2 din anul 2011, in prezent consilier principal gradatia 3 clasa de salarizare 40, Pot promova in consilier superior avand in vedere ca am peste 3 ani vechime de cand sunt consilier principal? (Cf Legii 284/2010 si a Legii 188/1999) Si inca o intrebare :Coeficientul de ierarhizare se aplica de 600 lei sau la incadrarea de la sfarsitul anului 2009? Multumesc.
mihay78, utilizator
Coeficientii de ierarhizare din legea 284/2010 nu se aplica deloc si nici nu cred ca se vor aplica vreodata (in fiecare an s-au facut promisiuni privind aplicarea lor, dar in acest moment singurii care beneficiaza de ei sunt cei salarizati in sistemul Justitiei si alesii locali.
Daca aveti minim 3 ani vechime in gradul profesional din care promovati si minim 2 calificative "bine" la evaluarea performantelor profesionale in ultimii doi ani consecutivi, puteti participa la concursul pentru promovarea in grad profesional, in conditiile in care acest concurs este organizat de institutia in care va desfasurati activitatea.