Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Revizuirea deciziei si CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Revizuirea deciziei si CEDO

Din momentul in care s-a dat o decizie definitiva de catre o instanta, iar partea vatamata examinand soluția redactata de catre judecator, daca aceasta parte constata ca judecatorul nu a luat in vedere unele probe, partea vatamata ce va trebui sa faca:
a) Sa depuna o cerere pentru revizuire la instanta, aratand ca nu s-a luat in considerare administrarea anumitor probe.
b) Sa depuna plangere la CEDO.

Care e procedura cea mai buna? Intreb deoarece in regulamentul CEDO prevede ca trebuie strabatute toate caile de atac la instantele interne, si daca am constatat ca instanta interna nu a luat în considerare o anumita proba, oare CEDO nu va respinge plangerea fiindca vor spune ca trebuia sa strabat si calea de atac cu o cerere de revizuire la instantele interne?
1. Potrivit prevederilor art 26 din Conventia pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale ( numita in limba romana C.E.D.O. ), amendata prin Protocoalele nr. 3, 5 si 8, ratificata de Romania prin Legea nr 30 / 1994, Curtea a nu poate fi sesizata decat dupa epuizarea cailor de recurs interne, asa cum este stabilit conform principiilor de drept international general recunoscute si intr-un termen de 6 luni, incepand cu data deciziei interne definitive.
Indiferent de natura procesului ( penal, civil, comercial, contencios administrativ, etc.) care s-a finalizat, Curtea Europeana a Drepturilor Omului ( C.E.D.O. ) nu poate fi sesizata de persoana care se considera victima unei incalcari a drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului decat in termen de 6 luni, calculate de la data pronuntarii ultimei hotarari judecatoresti pronuntate de instanta nationala ( decizia instantei de recurs).Cu alte cuvinte, dupa momentul epuizarii cailor de recurs interne, persoana lezata prin hotararea pronuntata de ultima instanta de judecata, trebuie ca in termen de 6 luni sa formuleze cererea si sa sesizeze in scris C.E.D.O.

2. Curtea nu are competenta de a verifica daca instantele nationale au apreciat corect sau nu probele administrate in cauza, ci doar de a stabili daca mijloacele de proba au fost administrate intr-o maniera echitabila.
In materia administrarii probelor, elementul determinant al examenului efectuat de catre instanta europeana este maniera in care probele sunt prezentate in fata judecatorului national. Curtea examineaza procedura in ansamblul sau si nu se opreste doar la un moment punctual pentru a decide incalcarea sau respectarea art. 6 din Conventie.
freeelis a scris:

1. Potrivit prevederilor art 26 din Conventia pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale ( numita in limba romana C.E.D.O. ), amendata prin Protocoalele nr. 3, 5 si 8, ratificata de Romania prin Legea nr 30 / 1994, Curtea a nu poate fi sesizata decat dupa epuizarea cailor de recurs interne, asa cum este stabilit conform principiilor de drept international general recunoscute si intr-un termen de 6 luni, incepand cu data deciziei interne definitive.
Indiferent de natura procesului ( penal, civil, comercial, contencios administrativ, etc.) care s-a finalizat, Curtea Europeana a Drepturilor Omului ( C.E.D.O. ) nu poate fi sesizata de persoana care se considera victima unei incalcari a drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului decat in termen de 6 luni, calculate de la data pronuntarii ultimei hotarari judecatoresti pronuntate de instanta nationala ( decizia instantei de recurs).Cu alte cuvinte, dupa momentul epuizarii cailor de recurs interne, persoana lezata prin hotararea pronuntata de ultima instanta de judecata, trebuie ca in termen de 6 luni sa formuleze cererea si sa sesizeze in scris C.E.D.O.

Multumesc frumos pentru raspuns.
Nedumerirea mea este ca am primit o Hotarare (decizie) definitiva. Daca este decizie definitiva, inseamna ca nu mai pot exista cai de atac in instantele din Romania, si atunci ar trebui sa ma adresez direct la CEDO.

Dar tocmai asta am vrut sa stiu, va trebui sa atac decizia definitiva data de instanta interna? Pot sa o contestez cu apel sau revizuire de reexaminare? Sa depun o cerere pentru revizuire la instanta, aratand ca nu s-a luat in considerare administrarea anumitor probe?
Hotararea primita nu are si mentionata calea de atac?

Revizuirea nu este obligatorie si nici indicata pentru a se sesiza CEDO.
Sesizati Curtea Europena daca doriti sa procedati asa.
La revizuire nu conteaza ca s-a gresit de instanta daca nu aveti probe noi conforme cu legea pentru revizuire.
Nimic nu va impiedica sa cereti si o revizuire in paralel cu sesizarea CEDO.
freeelis a scris:

Hotararea primita nu are si mentionata calea de atac?

NU. Nu are mentionata nici o cale de atac. Si a fost la prima instanta, in camera preliminara.
Curtea cere strabaterea tuturor cailor de atac interne. In hotarare nu se precizeaza o mentiune a unei cai de atac, probabil ca judecatorul nu a vrut sa imi faca cunoscut ca am acces la o cale cu apel sau recurs.

In felul acesta, daca sesizez Curtea, voi trimite ca dovada si Hotararea definitiva a instantei interne care arata ca nu mi-a fost mentionata nici o cale de atac.