Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imobil mostenit- daca plec din imobil mai pot solicita ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imobil mostenit- daca plec din imobil mai pot solicita cota mea?

am mostenit o casa. suntem doi frati..locuim amandoi acolo. daca eu plec pot avea pretentii din casa legal?
Aveti dreptul la cota-parte care va revine. Daca sunteti doar dvs si fratele, se imparte la jumatate.
in cazul in care nu mai doriti sa locuiti in imobilul mostenit, impreuna cu fratele dvs, puteti cere iesirea din indiviziune . fratele ramane cu imobilul integral, iar dvs va va plati o sulta.
daca va intelegeti cu fratele dvs., faceti iesirea din indivizune pe cale amiabila. daca nu, prin instanta .