Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional

as dori sa stiu daca nu semnez actul aditional la contractul individual de munca ce se poate intampla?angajatorul doreste sa-mi schimbe locul de munca iar eu nu doresc sa plec in alt servici.
In principiu, daca angajatorul doreste un Act aditional, asta inseamna ca el doreste sa schimbe ceva in contractul initial pentru al adapta necesitatilor firmei.
Daca modificarile sunt rezonabile si legale, refuzul de a semna poate fi considerat ca un refuz al jobului
nu cred ca poate fi numit un refuz al jobului atata timp cat in codul muncii articolul 41aliniatul 1 spune citez ,,Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
Nu puteti fi obligat sa semnati un act aditional la c.i.m., chiar daca angajatorul doreste asa ceva.
freeelis a scris:
Nu puteti fi obligat sa semnati un act aditional la c.i.m., chiar daca angajatorul doreste asa ceva.

Daca conditiile de piata din sectorul firmei sau micro/macro-economice s-au schimbat semnificativ in intervalul dintre semnarea initiala a CIM si propunerea actului aditional iar firma/angajatorul are nevoie de completarea/schimbarea profilului jobului, riscul fiind pierderea profitului sau chiar exitul din piata, Dvs. sustineti cele de mai sus ?

Este total anti-economic.
Unde este dreptul societatii de a-si organiza activitatea eficient economic pentru a realiza unicul scop pentru care a fost infiintata - obtinerea de profit.
Societatea comerciala nu este fundatie de asistenta sociala.

Legislatia reglementeaza raporturi intra-umane, nu poate dicta "pietii".
legalmgm, utilizator
propunerea angajatorului se leaga de obligatia legala de informare art.17-18 din codul Muncii!dreptul dv-stra de a accepta/refuza noile conditii propuse,va duce la prilejul exercitarii dreptului de evaluare al angajatorului,si astfel veti fi considerat Necorespunzator ,adica =Restructurat!