Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea nr.18/1991 a fondului funciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea nr.18/1991 a fondului funciar

buna ziua, va rog sa ma ajutati la acesta Intrebare In 1992, bunica mea a decedat In 1994, sa emis un titlu de propietate de 3 hec pe legea nr 18/1991 pe numele bunici, bunica mea avea 3 copii dintre care fata cea mare era mama mea care a decedat In 1987, unchiul meu In 1996 a obtinut un certificat de mostenitor,In acelas tinp matusa mea a renutat la mostenire dupa care a decedat unchiul In 1996 a vindut 3mii de metri Intravilan care sint si acum In paragina In 2006 a vindut si cele 27000 mii extravilan care pinan prezent nu are c.f omul acesta Imi spunea ca bunica nu a avut pamint de curind am obtinut documentul ptr. sesizare pentru deschiderea procedurii succesorale si doamna de la sucesiuni ma Indrumat la un birou notarial sa mi faca certificat de mostenitor pe terenul care ise cuvenea mamei mele va rog sa mi dati un raspuns In legatura cu acesta doamna care ma Indrumat la notar, ptr.a obtine certificatul de mostenitor pe terenul care ise cuvenea mamei mele daca se pote sau nu la notar ? detin actul de propietate al bunici mele decessul bunici si certificat de mostenitor al unchiului am apelat la acest forum ptr.a gasii, solutia cea mai buna astept raspuns si va multumesc ptr. Intelegere
petreica, utilizator
Individul acesta avea voie sa vanda acest pamint timp de 10 ani daca pamantul a fost obtinut pe legea 18/1991 ?
Astept raspuns, va mutumesc.

Editat de moderator simonette12- motiv - va rog sa nu mai folositi functia de citare pentru a cita propriul mesaj.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Interdictia vanzarii timp de 10 ani in baza legii 18/1991 se refera doar la terenurile pentru care s-a constituit dreptul de proprietate (de ex, membrilor cooperatori care nu au avut pamant, in localitatile cu excedent de teren, se puteau acorda cate 3000 de mp, specialistilor in agricultura cate 5000 mp, etc). In ceea ce priveste pamantul bunicii, banuiesc ca cele 3 ha le-a avut inainte de colectivizare, iar in 1991 a depus cerere pentru reconstituirea dreptului de proprietate. Acest teren putea fi vandut si a doua zi dupa emiterea TP-ului, fara nici o problema (in anii 1990 nu se cerea cadastru, se faceau vanzari si pe adeverinte de la primarie). Eu banuiesc asa: bunica traia in 1991, a facut cerere de retrocedare in baza legii 18/1991, titlul a fost emis pe numele dansei in 1994, iar unchiul a dezbatut succesiunea dupa bunica in 1996, fara sa va cheme la mostenire, in calitate de reprezentant al mamei dvs, obtinand un certificat de unic mostenitor, dupa care a vandut linistit pamantul.
Acum, sincer, fara sa va dezamagesc, cred ca umblati dupa cai verzi pe pereti, pentru ca in termen de 6 luni de la decesul bunicii dvs fie trebuia sa acceptati succesiunea expres (prin declaratie notariala), fie tacit (prin acte, fapte din care sa reiasa ca acceptati succesiunea, nu stiu, sa luati un lucru din casa, sa dati un var pe pereti, etc)... la 23 de ani de la decesul dansei, nu mai aveti altceva de facut decat sa-i aprindeti o lumanare la biserica.
Va multumesc ptr.sf-at se poate formula o actiune ptr.nulitate absoluta partial a certificatului de mosenitor care a fost emis in 1996 ?
petreica, utilizator
Buna seara in legatura cu aceasta situoatie va rog sa mi dati un sfat am fost indrumat de un notar pe care mi sa dat o adresa la notarul care a dezbatut succeseunea si in ardesa pe care mi sa dat spune asa citez catre judecatoria constanta Va rugam a ne inainta dosarul succesoral nr xxxx privind pe defuncta xxxx decedata la data 0.6.11.1992 in vedere eliberarii unui certificat suplimentar de mostenitor la certificatul nr xxxx . 1994 emis in acest dosar am terminat citatul am ajuns la acest notar dar se afla in concediu de odihna pina pe 5 octombrie 2015 va rog respectos sa ma ajutati cu acesta intrebare care sint sansele de cistig cu acest certificat suplimentar de mostenitor pe care trebuie sal optin si ce trebuie sa mai optin si unde trebuie sa ajung sa optin partea mamei care ise cuvenea este vorba de 3 hec de pamint de pe urma bunicii care a decedat in 1992 si in anul 1994 a fost un titlu de propietate pe numele bunicii metionez ca mama mea a decdat inaintea bunici mele in 1987 va rog sa ma scuzati daca nu mam exprimat corect astept raspuns si va doresc cele bune .
petreica, utilizator
Se poate da un sfat la acesta intrebare ?