avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Parte civila intr-un dosar de distrugere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Parte civila intr-un dosar de distrugere

Buna ziua ! Vreau sa va explic intai speta cu care ma confrunt.
Astazi mi-am gasit masina zgaraiata pe toata partea dreapta, autoturism proprietate personala, pe care-l parchez in fata blocului. Avand un martor care poate proba existenta inculpatului, respectiv o vecina de bloc, am hotarat sa depun plangere la Sectia de politie de care apartin, privind savarsirea infractiunii de Distrugere.
S-a efectuat un CFL, declaratii, urmand a fi citata inculpata.
Din spusele politistului de proximitate, persoana este cunoscuta ca avand probleme psihice si internari la Spitalui de Psihiatrie.
In plangerea penala am mentionat ca doresc sa ma constitui parte civila pentru a-mi recupera prejudiciul, respectiv vopsirea autoturismului, o valoare de aproximativ 1500 lei, urmand a face o constatare la un Service auto, pe care o voi depune la dosar.
Cunoscand faptul ca iresponsabilitatea inlatura raspundere penala a faptuitorului, doresc sa stiu care sunt sansele de a-mi recupera prejudiciul si care sunt pasii de urmat ?
Persoana indicata ca faptuitor in plangerea penala figureaza cu mai multe dosare pe rol, primind solutii nefavorabile.
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:46, 26 Mai 2015
Vorbim de discernamant in raport cu fapta comisa si nu de "iresponsabilitate" .

Veti solicita o expertiza medico-legala, tocmai avand acest obiectiv.

Se pune si problema : daca este cunoscuta cu probleme psihice, de ce nu i se numeste un tutore ?

Acesta, printre altele, va putea fi obligat sa raspunda pentru faptele acestei persoane.

Daca la acest moment este numit un tutore, atunci paguba o veti putea recupera de la acesta.
Va multumesc pt raspuns! Am urmarit mai multe dosare in care a fost implicata, si la unele dintre ele hotararea definitiva a fost supunerea la tratament medicamentos pana la insanatosire!
Banuiesc ca are tutore legal!
Ce ma intereseaza, urmeaza sa astept sa vad daca se da inceperea urmaririi penale dupa care o actionez in civil ?
Daca persoana este lipsita de discernamant aveti la indemana o actiune civila tocmai pentru a va recupera prejudiciul.
Nu ar raspunde penal dar civil va raspunde cineva...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mi-au fost furate bunuri din locuință de către o persoană cu dizabilitate mintală. va răspunde pentru faptă? michil michil Buna ziua si sper sa ma puteti ajuta. In urma cu cateva luni mi-au fost furate bunuri din locuinta.Faptasul pentru a scapa a depus la politie dovada ca ... (vezi toată discuția)
Distrugere bunuri in apartament StrKe StrKe Sa va prezint pe scurt ce am patit. Eu locuiesc impreuna cu prietena mea intr-un apartament in chirie. Intr-o dimineata a sunat un prieten la usa (il ... (vezi toată discuția)
Minorii madarolivia madarolivia buna. as avea si eu o intrebare, si anume daca un minor de 15 ani care sufera de tulburare mixta emotionala si de conduita, poate fi condamnst pt savarsirea ... (vezi toată discuția)