Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Loc de parcare pentru persoane cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Loc de parcare pentru persoane cu handicap

Buna ziua,,
am la bloc o persoan care ocupa oarecum abuziv as spune EU un loc de parcare,in sensul ca se foloseste de handicapul lui si pretinde el ca de la primarie i s-a permis acest lucru pe baza handicapului sau,care precizez ca nu este deloc locomotor, deci nu are are nici o dizabilitate locomotoriec are sa nu-i permita deplasarea .
As dori sa aflu si sa stiu daca exista si este permis asa ceva dpdvd juridic, si unde in ce lege si articol ?.
Cu multumiri ,
OR
OWARDO, utilizator
Acordarea facilitatii de loc parcare pentru persoanele detinatoare de decizie/certificat de incadrare in grad de handicpa nu este conditionata de eventuala afectiune locomotorie,
incadrarea in grad de handicap fiind posibila pentru a serie de afectiuni -nu numai locomotorii
Titularii certificatelor de incadrare in grad de handicap,beneficiaza de acordarea prin concesionare a locurilor de parcare,in aceleasi conditii ca pentru oricare solicitant,atat doar ca beneficiaza de gratuitatea locului,respectiv nu le revine obligatia sa achite c/v taxa anuala concesionare loc parcare
Puteti verifica usor legalitatea utilizarii spatiului de parcare fie solicitand persoanei in cauza sa va prezinte autorizatia de concesionare ,fie direct la serviciul specializat din primarie
ynocentta, utilizator
MULTUMESC