Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Loc de parcare persoana cu handicap
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Loc de parcare persoana cu handicap

Licitatie cu strigare Iasi pentru ocuparea a 2 locuri de parcare. Cumparat caiet de sarcini, cu doua zile inainte de licitatie sunt anuntat ca unul din locuri a fost scos deoarece firma de salubritate a instalat tomberoane acolo si nu se poate folosi...si al doilea loc este rezervat unei persoane cu handicap . Pentru locul ocupat de firma de salubritate pe siteul primariei au afisat anularea..pentru al doilea nimic. M-am prezentat la licitatie, sigurul ofertant, pe procesul verbal in sala sunt informat ca locul este rezervat pentru o persoana cu handicap care a depus cerere, in concluzie nici un loc de licitat.
La asociatia de proprietari nu este inregistat cu handicap, m-am interesat si are un certificat pentru handicap accentuat provizoriu valabil 12 luni incepand cu data de 28.03.2017. Deci are handicapul valabil inca o luna....si posibil sa ii fie reinoit certificatul. Pe locul de parcare nu sta masina pentru care a depus cererea - Dacia 1310 din 198x... ci sta bine o masina a unui vecin si el tine masina tot pe langa parcare ocupand alt loc. Mentionez ca persoana are carnet de conducere.- probabil politia rutiera nu este interesata sau anuntata ca omul are handicap accentuat (cf actului medical)
Intrebarea mea este :
- masina pentru care o persoana cu handicap face cererea nu trebuie sa fie cu adaptari specifice handicapului ?? Daca este masina pentru transportul persoanei cu handicap la fel trebuie sa fie...cu adaptari pentru a putea transporta persoana...?
- daca locul de parcare este ocupat de catre "un prieten" si nu de acea persoana cu handicap...se poate face ceva???

Inteleg si respect persoanele cu dizabilitati dar Romania devine o tara de oameni cu handicap...ai diabet usor...handicap, nu ai un deget handicap, ai o mica problema medicala..handiap. Facilitatile nu ar trebui acordate doar in functie de handicap? adica nu ai o unghie este egal cu a nu avea un picior la capitolul facilitati cf legii 448/2006?
Piticul20, utilizator
1-
masina pentru care o persoana cu handicap face cererea nu trebuie sa fie cu adaptari specifice handicapului ??

Nu pentru orice dezabilitate se poate executa adaptare tehnica
Exista vehicule care din constructie prezinta adaptarea necesara sa fie conduse de anumite categorii de persoane cu dizabilitati locomotorii,respectiv vehiculele hydramate
2-Atat timp cat locul de parcare este legal utilizat ,inclusiv cu acordul concesionarului,nu aveti temei legal sa ridicati pretentii
3-Normele speciale pentru incadrare [ersoana in grad de handicap sunt stricte si nu se elibereaza pentru ;lipsa deget,lipsa unghie
Incadrarea persoanei in grad acceptuat sau grav care beneficiaza de facilitatea asigurarii loc parare nu se acorda pentru aspectele mentionate de dv
Benediciarii certificatelor /deciziilor de incadrare in grad mediu de handicap nu beneficiaza de facilitatea asigurarii loc parcare persoane cu dizabilitati