avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mai exista vreo cale?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mai exista vreo cale?

am depus o cerere in instanta de revendicarea unei suprafete de teren detinuta cu TP
Dupa eliberarea TP, cu 4 ani mai tarziu o alta persoana a fost pusa in posesie pe o parte din suprafata detinuta de mine
Cererea de chemare in judecata avea doua capete de cerere
1. revendicarea celor 2500 mp din TP
2. anularea TP al celor care imi ocupase prop
Prima instanta a recunoscut ca terenul este cel din TP, dar a respins cererea de revendicare considerand ca terenul este cel din TP si a anulat TP al patatilor
La recurs instanta a modificat hotararea primei instante si anume au lasat valabil TP al paratilor, cu mentiunea ca terenul nu este acela din TP, folosondu-se de puterea lucrului judecat a unei hotarari penale care fusese atacata de mine cu recurs si trimisa de catre instanta de control la Parchet pt cercetare
In decizia de la recurs scrie "actul juridic nu a fost indeplinit"
Eu am facur o cerere de revixuire care a fost respinsa
Ce mai pot face in situatia in care nu-mi pot folosi dreptul de proprietate pt suprafata aratata
Instanta nu s-a pronuntat care este terenul meu, insa m-a obligat la plata a 2500lei cheltuieli de judecata +1200lei cheltuieli cu executarea, in cazul in care din acte notariale rezulta ca tetenul are valoare de 300lei
Cand am mers la judecata am sperat ca este loc de dreptate
ce sa fac in cazul de fata?

Alte discuții în legătură

Pot deschide un nou proces? dogarudobra dogarudobra m-am judecat cu doua persoane fizice, cu comisia locala si cea judeteana pt restabilirea dreptului de proprietate asupra unei suprafete de teren care a fost in ... (vezi toată discuția)
Recursul poate fi facut si de parat si de partea vatamata? dogarudobra dogarudobra am un proces cu 3 capete de cerere 1. revendicarea supr de 2500mp, pt care am TP 2. actualizarea a 2 vecini care s-au schimbat dupa eliberarea TP 3. ... (vezi toată discuția)
Cum sa fac carte funciara in acest caz? dogarudobra dogarudobra am o suprafata de 2500mp de teren detinuti cu TP Din 2005, 1000mp din acest teren a fost dat in proprietate altei persoane cu 4 ani mai tarziu un mod ... (vezi toată discuția)