Forum Discuţii diverse Cultură generală Am nevoie urgent, rog mult cine cunoaste
Discuție deschisă în Cultură generală

Am nevoie urgent, rog mult cine cunoaste

Caracterizati factorii ce conditioneaza procesul de deplasare gravitationala??
Deplasarile sub efectul gravitatiei sunt: alunecarea, surparea, prabusirea, caderea libera, scurgerea libera, rasturnarea, rostogolirea, scufundarea si deversarea.
Este ultima data cand vei primi raspunsuri pentru "tema de acasa", pe acest site, asa ca incearca sa fi mai atent la scoala.
cred ca o cautare pe google, ti-ar fi mai de folos :)

uite ce am gasit eu: [ link extern ]

[ link extern ]

etc... mai insisti in cautare si vei afla mai multe, faci selectie de la fiecare si iti faci temele... "mura-n gura" nu o sa-ti dea nimeni niciodata... de aceea te duci la scoala, ca sa inveti... daca nu-ti place scoala, renunta si apuca-te de munca... trebuie sa dea cineva si cu sapa, nu numai cu mapa ...

:D
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
@deathspirit, spiritul invatarii a cam murit!;)

Daca iti puneai intrebarea intr-un motor de cautare pe internet gaseai raspuns mult mai rapid decat sa astepti indicatii din partea unor "cunoscatori".

@Birou-de-Mediator & Car3men
La ce-i foloseste sa fie mai atent la scoala daca nu stie nici macar ce sa caute si apoi unde sa caute?

Unii trec prin scoala sub efectul gravitatiei!:D

Din aceasta cauza poate este bine cateodata sa :rtfm: si :fight: pentru ca invatatura sa fie :hammer: .

Manualele au devenit niste accesorii vintage, cel mai probabil le :closedtopic:

Apoi cand ajung in fata unui angajator incep sa :worthy: pentru ca sunt :confused: si nu le convin conditiile :bully: .

De procesul bietului Ion ce sa mai spunem? Forumul a devenit cerc literar!:)

Din facultate mi-a ramas in minte un lucru spus de unul dintre profesori:
"In facultate inveti unde sa cauti informatia de care ai nevoie. Nu trebuie sa iti incarci memoria cu toate informatiile pentru ca nu le poti retine pe toate!"

A nu se intelege ca situatia este generalizata!

Sper sa nu primesc :ban: din cauza abuzului de emoticoane!:rolleyes:

cyan, moderator
deathspirit a scris:
Caracterizati factorii ce conditioneaza procesul de deplasare gravitationala??

Miscarea unui corp in campul gravitational este influentata de:
- masa corpului;
- distanta de la centul Pamantului la corp (altitudinea si latitudinea locului);
F = m x a, in caz particular a = g, deci Fgrav = m x g

Unde g nu este punctul;) ci acceleratia gravitationala (9,81 m/s2)!

[ link extern ]