avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Buna ziua ,


am urmatoarea situatie :
pana la data de 23.04.2015 am beneficiat de indemnizatie pentru cresterea copilului in varsta de pana la doi ani , in acelasi timp sunt insarcinata urmand ca in luna iulie sa nasc.

Nu stiu cum procedez pentru a beneficia de indemnizatie pentru cel de-al doilea copil .

Multumesc
Cel mai recent răspuns: marcela72 , utilizator 13:26, 17 Iunie 2015
Din 23.04.2015 si pana la data nasterii copilului ce statut ati avut/aveti?
Incepand cu data de 23.04.2015 ati reluat activitatea la fostul loc de munca?
am facut cerere pentru incetarea suspendarii in data de 23.04.2015 , de atunci merg la serviciu .
1. Veti lucra pana veti intra in concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

2. - Dupa aceea solicitati suspendarea contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in concediu crestere copil pentru al doilea copil (CCC2).
- Procedati la fel cum ati facut si cand ati intrat in CCC1.

3. - Cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de CCC2 sunt august 2014 - iulie 2015.
- Perioada de CCC1 este asimilata obtinerii de venituri si este luata in calculul indemnizatiei pentru CCC2.
Multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lamurire situatie copil 2 pfapfa pfapfa Buna ziua. Copilul meu are putin peste un an si ma gandesc la urmatoarea situatie: Daca nasc al doilea copil pana acesta face 2ani mai tb sa fac alt dosar ... (vezi toată discuția)
Continuare concediu crestere copil andreeapelin andreeapelin Buna ziua, Daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare ce nu imi da pace de ceva timp. Sunt in concediu de crestere copil din data de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil rox_ann07 rox_ann07 sunt in crestere copil din iunie 2011 si as mai avea de luat indemnizatie pana in iunie. Acum sunt insarcinata in 2 luni si as vrea sa stiu daca in acest caz ... (vezi toată discuția)