Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Buna ziua ,

am urmatoarea situatie :
pana la data de 23.04.2015 am beneficiat de indemnizatie pentru cresterea copilului in varsta de pana la doi ani , in acelasi timp sunt insarcinata urmand ca in luna iulie sa nasc.

Nu stiu cum procedez pentru a beneficia de indemnizatie pentru cel de-al doilea copil .

Multumesc
Din 23.04.2015 si pana la data nasterii copilului ce statut ati avut/aveti?
Incepand cu data de 23.04.2015 ati reluat activitatea la fostul loc de munca?
am facut cerere pentru incetarea suspendarii in data de 23.04.2015 , de atunci merg la serviciu .
1. Veti lucra pana veti intra in concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

2. - Dupa aceea solicitati suspendarea contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in concediu crestere copil pentru al doilea copil (CCC2).
- Procedati la fel cum ati facut si cand ati intrat in CCC1.

3. - Cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de CCC2 sunt august 2014 - iulie 2015.
- Perioada de CCC1 este asimilata obtinerii de venituri si este luata in calculul indemnizatiei pentru CCC2.
Multumesc pentru raspuns