Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatii de Proprietari- Modul de Repartizare a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatii de Proprietari- Modul de Repartizare a consumurilor de energie termica

Din toate normele si ordinele existente nu apare o fumulra de calcul al cheltuielilor aferente consumurilor de energie termica aferente apartamentelor detinute de persoane fizice cu destinatie de locuinta. Exista o scrisoare explicativa semnata de dl liviu dragnea prim vice prim ministru din 4 iulie 2013 care precizeaza ca coeficientul de echivalent termic se aplica numai pt agentii economici sau institutii publice. Tot in aceasta scrisoare se precizeaza ca principiul de repartizare a cheltuielilor aferente consumurilor de energie termica pt apartamente din condominiu detinute de persoane fizice cu titlu de locuinta se ghideaza dupa confortul termic si nu dupa numarul (eventual suplimentar) de elementi de calorifer din apartamentele pozitionate in zone friguroase ale condominiumului ca de ex langa pod sau ghena etc.
Totusi in nici o norma sau ordin oficial nu apare clar o formula de calcul a cheltuielilor aferente consumurilor individuale de energie termica aferente apartamentelor persopanelor fizice cu destinatie de locuinta.
Deci intrebarea mea este legata de modul de calcul a acestor cheltuieli.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu ne spuneti daca apartamentele au repartitoare montate pe calorifere sau nu.
Raspunsul depinde de aceasta informatie.
Pentru cazul fara repartitoare Ordinul 233/2004 al ANRSC.
Pentru cazul cu repartitoare Ordinul 343/2004 al ANRSC.

Le gasiti pe amandoua pe site-ul ANRSC.
Va rog dati un exemplu din Ordinul 233 in privinta repartizarii energiei termice fara a fi contorizate apartamentele.
Aveti mai jos art. 10 din Ordinul 233/2004 al ANRSC luat cu copy/paste din ordin.
Incepand de la art. 4 si pana la art. 21 reglementarile se refera la situatia fara repartitoare.

ART. 10
Repartizarea cantităţilor individuale pentru încălzire, aferente
consumului de energie termica al instalaţiilor de încălzire aflate
în proprietate comuna din interiorul apartamentelor şi spaţiilor cu
alta destinaţie - coloane de încălzire -, se face proporţional cu
cota indiviză care revine fiecărui proprietar, astfel cum aceasta
este înscrisă în actul de proprietate/contractul de vânzare
cumpărare sau care a fost recalculata conform prevederilor art. 16.
Utilizatorul intreaba despre calculul caldurii apartamentelor detinute de persoane fizice. Nu a intrebat nimic de partile comune, cum e citatul dv. din lege.