avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partiala

Buna ziua,sunt nascuta pe 16 iunie 1959,cand pot sa depun dosarul pentru pensie anticipata partiala?Am 35 de ani de cotizatie,29 in Romania si 6 in Italia.Va multumesc!
Incepand cu 16/11/2015
multumesc mult!stiti cumva ce acte trebuie sa aduc din Italia pt pensie?eu am citit pe net ceva dar de aici nu pot sa aduc adeverinta cu sporuri si alte chestii,ei imi dau o adeverinta,certificazione,cum o numesc ei ,cum ca am lucrat in regula ,perioada de cotizatie ,eu trb sa o traduc aici adeverinta ,sa pun apostila ,sau cum trb sa procedez?mai imi trb si altceva de aici din Italia?Va multumesc!
Va adresati Casei Judetene de Pensii de care apartineti in Romania si se ocupa ea de primirea actelor necesare.
Va multumesc mult !eu am inteles din tot ce am citit pe net,ca voi primi pensia calculata pt cei 29 de ani lucrati in Romania,un 45%,cand voi indeplini varsta de pensionare in Italia,cea la limita de varsta,probabil 65 de ani,daca nu mai mult,voi primi cei 172 de euro care mi se cuvin pt cei 6 ani ,pt ca ei mi au si calculat cat o sa fie pensia mea de aici .Am inteles bine?
ma corectez,voi primi 55 % din pensia calculata pe 28 de ani si la varsta pensionarii la 61 de ani si 4 luni se va recalcula si va fi intreaga,corect?dinitalia voi primi intreaga,adica ce mi se cuvine pt cei 6 ani cand voi indeplini conditiile pt pensionare lalimita de varsta,corect?

Alte discuții în legătură

Pensii perianumarieta perianumarieta buna ziua,eu am lucrat in Romania 28 ani ,dupa care am plecat in Italia unde am lucrat 6 ani,acum am ramas fara servici si vreau sa stiu daca pot sa platesc in ... (vezi toată discuția)
Pensie comunitara AndronacheIonica AndronacheIonica Buna ziua.Sunt femeie,nascuta la 20/05/1955.Din cartea mea de munca rezulta urmatoarele:28/02/1973-01/08/1994 am lucrat ca tesatoare din care 15ani 7luni ... (vezi toată discuția)
Pensie Burlacudan Burlacudan Buna ziua.Sunt nascuta pe 04,06,1958,Am pe cartea de munca lucrat de pe data de 07.07.1975 pina pe 16.09.1998.Am lucrat ca maestru in constructi acesti ani ... (vezi toată discuția)