Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Listele cu numele locatarilor: publicate pe Internet
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Listele cu numele locatarilor: publicate pe Internet

Constat ca foarte multe asociatii de proprietari au site-uri pe care publica si listele care se afiseaza, de regula, in locul unde pot fi consultate de cei direct interesati...
Utilitatea publicarii acestor liste pe Internet?!
Unii administratori / presedinti de asociatii motiveaza ca cel plecat in strainatate are acces la liste... Oarecum indoielnic argumentul, dar sa zicem ca pt 10 insi plecati sunt date publicitatii numele, adresele si nr-ul de persoane care locuiesc in apartamentul cutare... Numai pt 10 insi din aceeasi asociatie (e o cifra pe care am exagerat-o) sunt ”publicati” toti ceilalti.

Si acum, adevarata utilitate a publicarii acestor liste se dezvaluie... pentru infractori.
Accesez pagina asociatiei X, din localitatea, adresa... Cutare: nume feminin, nr. persoane: 1 = posibil persoana varstnica, singura, poate bolnava (sau o persoana singura, care merge la lucru) Nu e greu, pt hot, sa afle care e treaba exacta si cand / cum ar putea actiona... Cutare: nume masculin; 2 persoane = posibil un cuplu de varstnici, sau doi indivizi care lucreaza – de cercetat... Zero persoane – apartament in care nu locuieste nimeni, dar – probabil – e de furat... si pana se constata spargerea...
Alte amanunte:
- cutare si-a instalat centrala de apartament (de presupus ca e ceva de furat);
- cutare plateste mult la intretinere si sunt doar doua persoane... = inseamna ca au bani si nu se feresc sa faca dus de 3 ori pe zi, sa traga apa la WC de cate ori il folosesc, sa spele rufe la doua zile si vasele in fiecare zi...;
- configuratia blocului: cate apartamente, cate pe etaj; e lift sau nu...
- etc...
Avand numele se afla nr-ul de telefon – pt a verifica, mai usor, cam cand e pe acasa aceasta persoana – si chiar pt a afla mai multe amanunte... in functie de talentul de ”orator” al hotului / escrocului...
Se usureaza mult munca infractorilor...
Are scara interfon? Mare lucru! Multi deschid fara a intreba cine e; altii deschid cand li se spune ca sunt ”impartitorii” de reclame...

Oare merita sa fie publicate aceste liste? Care, este, practic, utilitatea acestei publicitati?
Vorbesc in cunostinta de cauza. Pe site, ca si pe listele clasice, de la aviziere, nu trebuie sa se mai puna numele locatarilor; este vorba de protectia identitatii locatarilor. Politia are la indemana cartea de imobil, discutia cu administratorul sau presedintele, astfel incat justificarea ca identitatea locatarilor e necesara politiei cade.
In rest, daca hotii doresc sa-si faca de lucru intr-un bloc nu cred ca apeleaza la internet, ei se duc la fata locului, studiaza listele (care dupa parerea mea sunt caduce - fluturasi sau chiar facturi cu cheltuieli detaliate la fiecare apartament ar fi suprasuficiente), studiaza terenul....lucreaza dupa metodele clasice.....unde sunt termopane la ferestre si la balcoane, unde e aer conditionat, unde sunt usi de fier pricopsite etc.
Interfonul nu este o protectie prea eficienta contra hotilor.
Dar, revenind la ideea principala, da, identitatea locatarilor este pusa sub protectia legii (nu-mi amintesc nr. legii, dar ea exista).
elga50, moderator
Exista solutii care sa impace pe toata lumea, dar evident costa. Nu e vreo reclama, dar ca exemplu: [ link extern ] /
Nu l-am folosit, dar pare foarte interesant si o solutie integrata pentru toate aspectele administrarii interne a asociatiei de proprietari. In plus, datorita faptului ca logarea se face cu username si parola, dispare si problema publicitatii.
Eu am avut un asemenea site, cu logare. Trebuia sa stau in permanenta sa supraveghez cine isi facea cont, sa iau legatura cu el pe mail, sa vad daca are ce cauta pe site. Pe cei care nu-mi raspundeau ii dadeam afara. Adica e destul de greu de supravegheat un site de genul acesta, dar nu imposibil. Mie mi se pare mult mai interesanta ideea ca site-ul sa ramana pentru informatii generale, mod de calcul, hotarari luate in sedinte, adunari, reguli de comportament, facturi, situatie financiara generala etc., iar informatiile de ordin personal, fise lunare, fise anuale, facturi pot fi transmise, fie in format electronic, pentru cei care au internet, fie prin sistemul clasic, la casuta postala.
Dar....e mult pana departe.....:(
De mai bine de un an avem un forum al asociatiei. Aici se discuta despre problemele asociatie. Publicam legislatie, regulamente, hotararile adunarii generale, deciziile comitetului. Informatii despre furnizori, despre litigiile si procesele asociatiei. Se pun intrebari si se dau raspunsuri. Se publica si anunturi, etc. Lunar se publica aici si listele de plata care sunt publice si se afiseaza de ani de zile la afisierele din casa scarii . La afisierul din scara le poate studia oricine fara calculator, internet, etc. Pentru cei aproximativ 70% din proprietarii nostri care folosesc internetul este de folos. Cu toate ca putini au timp sa-si creze un cont , sa converseze pe forum ( aprox 20% din proprietarii nostri ), majoritatea pot si intra pe adresa fara parola, citesc, se informeaza, iar deocamdata am avut numai reactii pozitive. Unii ne-au rugat sa publicam anumite situatii, reguli, anunturi, etc. Am avut 2 adunari generale dupa deschidrerea acestui forum si va rog sa ma credeti ca nu a fost nici cea mai mica nemultumire din partea proprietarilor.
Fara a face reclama , dati un click si vedeti
[ link extern ]
Va rog sa ma credeti ca nu de flori de tei am scris despre acest subiect! Doar ca n-am scris clar ce m-a determinat sa o fac... Cand am auzit ce fac unii m-am hotarat sa deschid subiectul...
Poate n-au ajuns inca la blocurile dv, dar nu cred ca mai e mult... Sau, poate, metoda nu a prins inca la nivel national...

Incerc un exemplu. Mi-au trebuit mai multe minute sa scriu acest mesaj decat sa aflu informatii despre un locatar din...
...... Aici am "editat" stergand exemplul...

Evident, metodele unora de a-i pagubi pe altii sunt o multime, dar nu inteleg de ce trebuie sa le usuram treaba chiar noi... Macar sa fie prevazute ceva parole, numai pt locatarii respectivi – tot e mai greu accesul (si nu e la indemana tuturor); pe cei interesati sa ”sparga” parole nu ii tenteaza listele asociatiilor de proprietari pt ca nu opereaza in apartamente...
Bafta!
E o rautate ce scriu acum, dar e realitate: nu uitati ca revin in tzara fiii risipitori! Cine n-a avut capatai peste granita nu are nici aici! :sorry:

Ceva mai tarziu voi edita acest mesaj, pt a sterge initialele... Daca nu o face un moderator sau administrator :)
trope_doi, utilizator