Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura judecata

Buna ziua!
Sunt chemat in judecata in cluj , dar eu sunt din constanta, cum pot proceda ? pot trimite cerere de judecare in lipsa sau pot trimite cerere de stramutare ?
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentru primele raspunsuri, este adevarat nu am fost foarte specific, este vorba de fapt despre o datorie a societatii la care sunt actionar, s-a cumparat marfa de la o firma care are sediul in cluj de aceea s-a introdus actiunea la cluj , dar care are puncte de lucru/vanzare in toata tara. Am achitat partial acea factura , iar diferenta am vrut sa returnez, fiind vorba de produse sezoniere, dar nu a fost acceptata aceasta alternativa si prin urmare au introdus actiunea in instanta , pot cere judecarea la instanta teritoriala unde isi are sediul firma mea (in cauza paratul) ?
~ Conținut șters la cerere ~
Conform art.116 NCPC"Reclamantul are alegerea intre mai multe instante deopotriva competente." Intrucat,competenta teritoriala nu este una exclusiva,alegerea instantei competente apartine reclamantului.