Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casatorie la 16 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casatorie la 16 ani

vreau sa stiu exact daca fata are 16 ani IMPINITI si parinti sunt de acord mai trebuie dispensa de varsta?
art. 272 NCC
art. 1: casatoria se poate incheia daca viitorii soti au implinit varsta de 18 ani.

alin.2: pentru motive temeinice, minorul care a implinit varsta de 16 ani, se poate casatori in temeiul unui aviz medical, cu incuviintarea parintilor sai, sau, dupa caz, a tutorelui si cu autorizarea instantei de tutela in a carei circumscriptie isi are domiciliul. In cazul in care unul dintre parinti refuza sa incuviinteze casatoria, instanta de tutela hotaraste si asupra acestei divergente, avand in vedere interesul superior al copilului.