Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... informatii cu privire la salariul minim pe economie si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

informatii cu privire la salariul minim pe economie si urmarile cresterii lui

Lucrez la o firma de paza si datorita cresteri salariului minim pe economie la 1050lei dansii au decis sa ne taie din hrana de protectie o suma- "variabila"- pe motiv ca intra in insolventa. Mentionez ca puncul de lucru este CNE Cernavoda si ca au venit cu acte aditionale pe care nu le-am semnat.
As dori sa stiu daca este corect ce vor dansii sa faca?
Potrivit art.17 alin.1 C.mun., anterior modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le modifice in contract.

Intr-adevar, nu exista obligativitatea salariatului de a semna acel act aditional la c.i.m. Insa exista posibilitatea ca in cazul in care se refuza sa se semneze acel act angajatorul sa exercite anumite presiuni asupra salariatului respectiv, astfel incat acesta sa-si dea demisia.