avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Trecere de la doua schimburi la trei schimburi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Trecere de la doua schimburi la trei schimburi

Am si eu o problema.
Lucrez la o firma in doua schimburi ( 06:00 - 14:00 si 14:00 - 22:00 ).
Firma vrea sa treaca la un program in trei schimburi.
Eu nu vreau sa lucrez in trei schimburi.
Pot refuza schimbul trei si sa lucrez numai doua schimburi ?
Ca eu nu vreau sa lucrez schimbul 3.
Mentionez ca in fisa postului apare program 06:00 - 14:00 si 14:00 -22:00.
Ma gandesc ca daca voi refuza modificarea fisei postului as putea ramane numai la doua schimburi.
Poate sa ma oblige firma sa lucrez trei schimburi fara voia mea ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:33, 23 Ianuarie 2014
Stabilirea programului de lucru este atributul angajatorului. Daca insa programul este stabilit prin fisa postului, care este o parte integrata in CIM, atunci nu se va putea modifica decat prin act aditional.
Muncă în schimburi reprezintă orice mod de organizare a programului de lucru, potrivit căruia salariaţii se succed unul pe altul la acelaşi post de muncă, potrivit unui anumit program, inclusiv program rotativ, şi care poate fi de tip continuu sau discontinuu, implicând pentru salariat necesitatea realizării unei activităţi în intervale orare diferite în raport cu o perioadă zilnică sau săptămânală, stabilită prin contractul individual de muncă.

Anterior modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le modifice in contract.
deci daca nu semnez niciun act aditional voi ramane legal mereu la doua schimburi, corect ?
ma pot da afara daca nu semnez noul act aditional cu trei schimburi ?
Corect, daca nu semnati acel act aditional programul dvs de munca va ramane neschimbat.

Nu se poate lua nicio masura legala impotriva unui salariat care refuza semnarea unui astfel de document.

In practica, unii angajatori exercita presiuni asupra salariatilor - masuri legale neputandu-se lua impotriuva lor pentru un astfel de refuz - astfel incat sa-i determine pe acestia sa-si dea demisia sau sa greseasca pentru a avea motive de sanctionare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare contract individual de munca crismunteanu crismunteanu Am incheiat contractul individual de munca anul trecut in luna aprilie, lucrand pana in momentul de fata in 2 schimburi, respectiv primul schimb de la 06-14.00 ... (vezi toată discuția)
Munca pe schimburi MariusIonelS MariusIonelS Buna ziua, La Firma la care lucrez sunt pus sa vin schimbul 2 mai mult de o saptamana, 2 sau chiar 3 saptamani. Intrebarea mea este poate angajatorul sa ... (vezi toată discuția)
Grafic de lucru in doua schimburi AureliaDochian AureliaDochian Buna ziua, Va rog frumos sa-mi raspundeti cum este corect si conform codului muncii programul de lucru in doua schimburi? Normal,eu stiam - o saptamana ... (vezi toată discuția)