avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... achizitie imobil nou
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

achizitie imobil nou

SALUT.VREAU SA ACHIZITONEZ UN IMOBIL IN BLOC NOU CONSTRUIT SI AS DORI SA STIU DACA POT BENEFICIA DE REDUCEREA TVA-ULUI LA 5% IN CONDITIILE IN CARE IN 2011 AM ACHIZIONAT UN IMOBIL INTR-UN BLOC VECHI
Ultima modificare: Marți, 14 Iulie 2015
rzvn33, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 08:59, 14 Iulie 2015
Conform disp in vigoare,se poate beneficia de reducerea TVA5% la locuinte care au o suprafata utila de maximum 120 mp, exclusiv anexele gospodaresti, o suprafata de teren aferenta constructiei (inclusiv suprafata ocupata de constructie) nu mai mare de 250 mp, si o valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, care nu depaseste suma de 380.000 lei, exclusiv TVA, achizitionate de orice persoana necasatorita sau familie.
cladiri, inclusiv a terenului pe care sunt construite, destinate a fi utilizate drept camine de batrani si de pensionari;
cladiri, inclusiv a terenului pe care sunt construite, destinate a fi utilizate drept case de copii si centre de recuperare si reabilitare pentru minori cu handicap;
cladiri, inclusiv a terenului pe care sunt construite, catre primarii in vederea atribuirii de catre acestea cu chirie subventionata unor persoane sau familii a caror situatie economica nu le permite accesul la o locuinta in proprietate sau inchirierea unei locuinte in conditiile pietei;
Orice persoana necasatorita sau familie poate achizitiona o singura locuinta cu cota redusa de 5%, astfel:
-o persoana necasatorite beneficiaza daca aceasta nu a mai detinut sau nu detine nicio locuinta in proprietate pe care sa o fi achizitionat cu cota de 5%.
-in cazul familiilor, sotul sau sotia trebuie sa nu fi detinut si sa nu detina, fiecare sau impreuna, nicio locuinta in proprietate pe care a/au achizitionat-o cu cota de 5%.
Cum nu ati precizat valoarea TVA pentru imobilul achizitionat in 2011 ,ramane sa analizati dvs criteriile postate si sa constatati daca va incadrati in conditiile legal impuse pentru a beneficia de TVA redus

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva 5% locuinte / programul prim casa paduraru2009 paduraru2009 Buna ziua, Detin o locuinta (48 mp utili) achizitionata cu TVA 5%. Am citit pe net legile dar imi sunt putin neclare asa ca am 2 intrebari: 1. Urmeaza sa ... (vezi toată discuția)
Tva vanzare imobil felisana felisana Firma a achizitionat in anul 2008, un imobil construit in anul 1985 , la care a dedus tva. Ce optiuni am la vanzarea ei acum in anul 2012? 1. fara tva pot sa ... (vezi toată discuția)
Tva 5% rarymimi rarymimi De la o PF inregistrata platitor TVA poate un ONG sa achizitioneze un imobil cu TVA 5%? (vezi toată discuția)