Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... marfuri retinute in vama sub incidenta legii 344/2005
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

marfuri retinute in vama sub incidenta legii 344/2005

In data de 15.06.2009, firma a fost anuntat in momentul vamuirii marfurilor, ca acestea vor retinute in vama de frontiera deoarece intra sub Legii 344/2005.Vama a notificat titularul dreptului asupra existentei acestor marfuri in custodia vamii, urmand ca acesta sa stabileasca in urma dovezilor prezentate (fotografii ) daca marfa este contrafacuta sau nu.
In acelasi timp, firma a fost anuntata de Autoritatea Vamala ca exista o plangere penala depusa impotriva ei de catre Politia de frontiera ,sesizata din oficiu ,fara a se specifica continutul plangerii si ca va trebui ca firma sa astepte inchiderea dosarului,indiferent daca titularul dreptului va raspunde notificarii sau nu.
este corecta actiunea Politiei de frontiera sa retina marfurile , in urma sesizarii din oficiu, cum ca aceste marfuri sunt contrafacute, atata timp cat nu s-a primit raspuns din partea titularului dreptului?
ce se poate face pentru recupererea marfurilor intr-un timp cat mai scurt?
mentionez ca marfa este fabricata sub licenta iar declararea marcii in vama a fost facuta in baza acestei licente.
Pentru dovezi e suficient a se retine o mostra pentru prelevare probe, sau dovezi. In cel mai rau caz ar trebuie sa va solicite depunerea unei garantii pentru marfurile in cauza.