avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Punerea in posesie a unui teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Punerea in posesie a unui teren

Buna ziua,
In luna aprilie a acestui an am cumparat un teren intravilan de500mp.
Acest teren facand parte dintr-un lot de casa de 1000mp2
Vechii proprietari ne intelegandu-se au hotarat sa il dezmembreze si fiecare sa isi i-a cota parte egala, formandu-se doua noi carti funciare, astfel una din cele doua parti a decis sa vanda mai departe acel teren, astfel ajungand eu sa il cumpar in luna aprilie.
Am facut actele de vanzare cumparare la notar si totul parea inregula in acte, dar vechii proprietari nu si-au despartit terenu in fapt decat doar in act.
Astfel ca mie mi-a revenit sa caut un topograf care sa imi faca punerea exacta in posesie a imobilului. Am sunat o doamna topografa care cerandu-mi codul de inregistrare din C.F mi-a spus ca acel numar corespunde la inca alte doua numere de imobile din aceeasi localitate. Asa ca m-a redirectionat catre topograful care a facut masuratorile pentru oficiu de cadastruu cand a luat fiinta dezmembrarea si implicit noua carte funciara. Am sunat pe acel domn topograf i-am explicat situatia si a zis ca merge la cadastruu sa verifice. Apoi m-a sunat el sa imi zica ca vine in localitate sa rezolvam problema. Cand a venit aici inainte sa se apuce de masurat m-a intrebat ca cine suporta cheltuielile si eu i-am raspuns ca eu am sa le suport.(crezand ca se refera la plata pentru masurarea punctelor de delimitare dintre proprietatea mea si cea identica cu a mea de langa terenul meu).
Tatal meu aducand si tarusi, baros i-le arata topografului si el zice ca nu sunt nevoie de ei ca el momentan face masuratorile din gps, si apoi dupa ce le proceseaza in calculator va venii sa masoare si punctele de delimitare.
Dupa ce masoara eu tot fiind nelamurita il intreb cat costa asta....la care imi spune 1000roni. Atunci il intreb mai exact de ce anume e nevoie sa faca asta si nu prea a stiut sa imi spuna a zis ca asa trebuie ca sa poata sa remedieze eroarea aceea de la OCPI si ca daca vreau sa imi fac casa oricum trebuie sa le fac. Si i-am spus ca nu mi se pare normal ca eu sa platesc inca o data greseala altora. Si l-am intrebat atunci cum a fost posibil ca vechiul proprietar sa imi vanda un imobil care nu avea un numar de carte funciara bun. Si a zis ca proprietarul nu avea de unde sa stie asta, si cei de la OCPI daca nu au verificat si a scapat eroarea si acuma asta e.... trebuie refacuta din nou.
Eu i-am spus dar dumneavoastra ati facut masuratorile cand s-a facut dezmembramantul, cum de v-a scapat acest lucruu, mie nu mi se pare normal sa platesc pt greseala altora........ insa dupa un scurt timp a zis facem fifti fifti, e bine asa? Si eu ii zic ca totusi pare mai rezonabil pretul.
Apoi a zis ca are nevoie de o copie dupa C.F. si dupa buletin.
Eu neavand copie ci doar originalele l-am rugat pe tatal meu sa mearga sa faca copiiile la xerox eu fiind persoana cu handicap depalasandu-ma cu ajutorul unui carucior. Asa ca inainte sa plece l-am intrebat cand va trebui sa ii platesc acum sau data viitoare cand vine sa masoare si punctele. Eu locuind la o alta adresa si fiind in carucior trebuia sa merg acasa sa iau banii si sa vin sa ii dau si stiam ca el nu o sa imi dea o hartie in schimbul lor asa ca de aia am mizat ca sa ramana pe data viitoare. Astfel ca a acceptat ca sa ii platesc data viitoare cand vine sa faca punerea in posesie. Aceasta parte din discutie tatal meu nu a mai prins-o el mergand spre masina.
Tatal meu ajuns la biroul de copiat acte ii face copiile si i-le da topografului intrebandu-l daca totul e ok asa? La care topograful zice pai m-am inteles cu fata dumneavoastra sa imi dea acum jumatate si jumatate data viitoare si astfel tatal meu i-a dat 500roni insa fara chitanta fara nimic,eu afland asta abea cand el a ajuns acasa si mi-a spus.

Intrebarile mele sunt:
1.Exista vre-o cala prin care sa il determin pe domnul topograf sa nu ma mai puna sa ii platesc inca o data acest tarif el fiindu-i platit de catre vechiul proprietar la dezmembrare?
2. Aceasta suma perceputa de dansul e normala pentru un teren ce e mai mic de un hectar si e si in intravilan?
3. Pot sa ma trezesc si cu alte surprize daca acest CF. nu a avut numarul de inregistrare valabil el corespunzand si altor adrese?

Alte discuții în legătură

Fals (al topografului) ContSters88252 ContSters88252 daca datele unui PLAN DE AMPLASAMENT SI DELIMITARE A IMOBILULUI intocmit de catre un topograf autorizat nu corespund adevarului , masuratorile ... (vezi toată discuția)
Acte pentru casa construita fara autorizatie - cum o inregistres, pentru a putea face cadastru si intabulare pentru a vinde imobilul? atuxela atuxela Salut, In 1990 am cumparat un teren cu casa batraneasca 3 camere, specificanduse in actul de vanzare cum ca cladirea nu a fost contruita cu autorizatie. ... (vezi toată discuția)
Plan cadastral mia26maria mia26maria Va rog sa mi spuneti daca se poate face cumpararea unei parti din o parcela intabulata dar fara sa aiba facute masuratorile in teren ? Pot sa parcurg eu acest ... (vezi toată discuția)