Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, renuntare - posibile consecinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, renuntare - posibile consecinte

Am o mare dilema, bunicii mei sunt decedati si au ca mostenitori 2 copii, mama si fratele. S-au hotarat de curand sa vanda un teren si fratele a venit cu o idee ciudata care nu mi se pare in regula. Zice ca s-ar fi interesat si daca mama renunta la mostenire, urmand ca el sa ramana unic mostenitor, nu va mai fi obligat sa faca succesiunea la notar si scapa de cheltuieli mari. Eu una nu am incredere si nu mi se pare nici logic desi nu cunosc bine legea. Ce sfaturi imi dati.
Succesiunea oricum trebuie dezbatuta, iar daca mama renunta la mostenire, aceasta renuntare se face tot in fata notarului.
Nu are cum sa nu faca succesiunea la notar daca celalat mostenitor renunta si vrea sa aiba acte.

Poate sa stea insa fara sa dezbata mostenirea dar si daca nu se renunta tot aia ar fi...daca sta asa...
În primul rand nu cred ca mai e vb de renunțat, bănuiesc ca bunicii nu sunt decedați de un an
Iar dacă ar putea renunța, de ce nu renunță el? Sa rămână unic moștenitor inseamna ca celalalt nu mai are nu va mai avea nimic din moștenire.
Daca mama renunta la mostenire inseamna ca renunta si la banii obtinuti ulterior din vanzarea terenului.
Sfatul ar fi ca mama dvoastra sa nu renunte la mostenire, cheltuielile sunt aceleasi la notar si in cazul renuntarii si in cazul nerenuntarii.
Fratele mamei vrea sa faca si el o smecherie si o pacaleste cu cheltuielile.
Daca renunta la mostenire atunci renunta la tot si nu va avea apoi pretentia la banii obtinuti din vanzarea terenului.
Da, e clar ca se incearca sa fie pacalit celalat mostenitor.